Zamknij

Konwencja samorządowa Ruchu Kukiz'15 w Wałbrzychu

20:43, 10.10.2018 | M.M
REKLAMA
Skomentuj
Od lewej w dolnym rzędzie: Marek Kubala, Jerzy Piotrowski, Paweł Grabowski i Robert Wąs

- Wystawiliśmy listy do miasta powiatu i sejmiku wojewódzkiego – powiedział poseł Paweł Grabowski, który przyjechał do Wałbrzycha na konwencję wyborczą ruchu Kukiz/15

- Mam pytanie do państwa. Czy zastanawialiście się ile pieniędzy zostało zmarnowanych na bilbordy, na których kandydaci śmieją się z was, oni się nie uśmiechają, oni śmieją się z was, ponieważ wiedzą, że raz na jakiś czas muszą się do was uśmiechnąć, żeby zdobyć waszą sympatię. My nie idziemy w tym kierunku, ponieważ nie bierzemy pieniędzy z budżetu państwa. A skoro nie bierzemy to mamy coś, czego brakuje innym partiom politycznym. Mamy poparcie zwykłych, normalnych ludzi.

- Jestem też tu po to, aby zaapelować o pójście na wybory, niezależnie od sympatii politycznych. Chodnik nie ma barw politycznych, droga również ich nie ma. Chodzi o to aby wybrać tych, którzy będą dobrze rządzili ale także patrzyli na ręce rządzącym, aby jak najmniej pieniędzy, a to są wasze pieniądze, wydawanych było na różne dziwne, często niejasne rzeczy i aby miasto nie było zadłużane.

- Program wyborczy składa się z 3 filarów. Pierwszy fundament to jawność. Np. jeżeli ktoś pracuje w urzędzie, to żeby było wiadomo, dlaczego ta osoba jest tam zatrudniona. Żeby był jawny rejestr umów, to znaczy jeżeli są jakieś projekty realizowane przez gminę, to ma być wiadomo kto i za ile to robi, a nie jakiś szwagier czy kuzyn.

- Po drugie – zrównoważony budżet aby nie dopuszczać do dalszego zadłużania miasta, a więc obywateli, bo tak naprawdę zadłużani jesteście wy, wasze dzieci i wnuki.

- Trzeci filar programu to samorządy dla obywateli, aby władze szanowały wolę obywateli. Demokracja ma być na co dzień a nie raz na 5 lat, a w tym czasie „hulaj dusza piekła nie ma”. To są nasze pieniądze i jest to zgodne z Konstytucją, której artykuł 4 mówi, że władza należy do narodu a naród może ją wykonywać bezpośrednio. Dlatego my, jako Kukiz'15 proponujemy wprowadzenie dnia referendalnego, aby raz w roku organizowane było referendum wiążące dla władz, w którym mieszkańcy mogliby się wypowiedzieć o sprawach dla nich najważniejszych i aby władza konsultowała z mieszkańcami duże wydatki, bo jest to pokusa zarobienia na boku. Bo władze zadłużając mieszkańców, czynią z nich niewolników tych, którzy tych kredytów udzielają.

- Nasza ekipa - powiedział Jerzy Piotrowski, szef wałbrzyskich struktur Kukiz'15 - to ludzie nie związani żadnymi układami. Jak wiadomo radni, glosują tak, jak życzy sobie prezydent, dlatego, że wszyscy są związani poprzez spółeczki, w których mają zatrudnienie. Nie może tak być, dlatego proponujemy, żeby wszystkie stanowiska w spółkach gminnych były obsadzone w ramach klarownych konkursów. Radni powinni uchwalać uchwały a prezydent musi być władzą wykonawczą rady. Proponujemy też coroczne referendum przed zatwierdzeniem budżetu, aby to obywatele zdecydowali, na co pójdą ich pieniądze. I nie chodzi tylko o pieniądze gminne ale i o fundusze pozyskiwane dla miasta. I takie inwestycje jak Stara Kopalnie, która przeszacowana jest ponad 3-krotnie, bo miała kosztować około 60 milionów złotych a kosztowała ponad 200, powinna odejść do lamusa a wobec osób za to odpowiedzialnych powinny zostać wyciągnięte konsekwencje. Czy zamiast takiego muzeum nie lepiej byłoby wyremontować 200 dachów na Sobięcinie czy Podgórzu?

- Zwróćcie państwo uwagę, że w tej chwili jest fundusz aglomeracji wałbrzyskiej, który jest dzielony na gminy i powiaty przez instytucję pośredniczącą, zależną od prezydenta Wałbrzycha. Czyli prawem Kaduka prezydent Wałbrzycha decyduje, kto dostanie te pieniądze. Chcemy to zmienić.

 

(M.M)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone