Zamknij

Wałbrzyska służba zdrowia na celowniku Ireneusza Zyski

18:45, 27.09.2018 | M.M.
REKLAMA
Skomentuj
Od lewej: C. Kuriata, B.Mucha, Z. Król, I. Zyska, J. Langer i A. Hac

Ważne jest aby ochronę zdrowia i cały system opieki zdrowotnej postrzegać w kontekście ogólnego bezpieczeństwa mieszkańców - powiedział Zbigniew Król. - Zdrowie to nie tylko służba zdrowia, to nie tylko jednostki i sprzęt, ale to dostępność do usług. Za to odpowiada rząd, jak również samorząd, w związku z tym na takich spotkaniach chcemy podkreślić rolę samorządów, w tym przypadku dla mieszkańców Wałbrzycha, aby dostępność do świadczeń oraz całej gamy usług profilaktycznych była równa. Miałem nadzieję, że również w Wałbrzychu wystąpię z czekiem na dofinansowanie SOR-u, ale takiej aplikacji nie było ze strony dyrekcji szpitala im Sokołowskiego.

- Dzisiaj rano pan minister wręczył taki grant na rozwój szpitala specjalistycznego w Polanicy Zdroju – powiedział Ireneusz Zyska. - Ta placówka jest bardzo aktywna, co polega na tym, że to szpital aplikuje, składa wnioski. Szkoda, że szpital im. Sokołowskiego z takim wnioskiem nie wystąpił, bo dzisiaj moglibyśmy cieszyć się z grantu dla służby zdrowia w Wałbrzychu. Dlaczego rozmawiamy o służbie zdrowia? Przecież prezydent miasta nie zajmuje się służbą zdrowia. Ja jednak wychodzę z założenia, że wszystko co dzieje się w mieście, co dotyczy mieszkańców, a zwłaszcza tak ważna sfera życia jak służba zdrowia, jak aktywność, w moim programie znajduje ważne miejsce. Chciałbym w Wałbrzychu otworzyć centrum diagnostyki obrazowej, w ramach której rezonans magnetyczny dostępny będzie dla wszystkich nieodpłatnie.

- O zdrowiu mówi się najczęściej w kategoriach nakładów – powiedział ekspert Ireneusza Zyski – dr Andrzej Hac. - Badacze amerykańskiego instytutu zajmującego się badaniem tej kwestii twierdzą, że na każde 30 centów wydanych na opiekę zdrowotną benefit wynosi 1 dolar. W tym momencie oczywisty jest, że to jest biznes, na którym zarabiamy pewien kapitał, kapitał którym trzeba zarządzać. Zauważyłem, że w programie pana posła stanowi to ważny element w aspekcie aktywności, formy spędzania wolnego czasu. Jak to można osiągać? Jak słusznie pan poseł zauważył, można to osiągnąć na dwóch równoległych etapach. Jednym jest budowa specjalistycznych ośrodków o zaawansowanej technologii. Innym jest dostępność na etapie podstawowym. Tu problemem są braki kadrowe ale program posła Zyski zakłada optymalizację i poszerzenia zatrudnienia, ale szczegóły zostaną przedstawione następnym razem.

- Głęboko wierzę – dodał na zakończenie Ireneusz Zyska – że tylko współpraca rządu z samorządem przynieść może przynieść najlepsze rezultaty także w systemie ochrony zdrowia.

Dr. Zbigniew Król posiada stopień naukowy doktora nauk medycznych, jest specjalistą w dziedzinie zdrowia publicznego, pediatrii i medycyny rodzinnej. Posiada szerokie doświadczenie zdobyte zarówno w zarządzaniu placówkami ochrony zdrowia jak i w sektorze prywatnym. Był dyrektorem Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego SPZOZ w Krakowie. Współpracował z samorządami w zakresie oceny jednostek, analizy priorytetów zdrowotnych oraz w budowaniu strategii. Jest autorem i współautorem wielu publikacji z dziedziny ochrony zdrowia.

(M.M.)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone