Zamknij

Minister Witold Bańka w Wałbrzychu. Radny Torbus zakłóca

18:30, 05.10.2018 | M.M
REKLAMA
Skomentuj

Konferencja prasowa ministra Witolda Bańki oraz towarzyszących mu minister Anny Zalewskiej, wicewojewody Kamila Zielińskiego oraz Urszuli Włodarczyk i Grzegorza Banaszka, odbyła się na płycie stadionu na Nowym Mieście.

-Ten stadion tętnił życiem – powiedział na wstępie Ireneusz Zyska - tu Górnik zdobył tytuł mistrza jesieni w 1983 r., tu się odbywały mistrzostwa Polski, mitingi lekkoatletyczne, tu wreszcie w 1977 roku, legenda wałbrzyskiego sportu – pan Grzegorz Banaszek wygrał z Jackiem Wszołą w skoku wzwyż rok po po olimpiadzie w Montrealu, tu też trenowała Urszula Włodarczyk, legenda polskiej lekkoatletyki, obecna dyrektor Instytutu Polski.

To miejsce skłania do refleksji i złożenia deklaracji – kontynuował poseł – że gdy zostanę prezydentem Wałbrzycha, ten stadion zostanie przebudowany jako stadion lekkoatletyczny ale i z płytą do piłki nożnej aby Wałbrzych miał w tym miejscu swoje centrum sportu. W przeciwieństwie do obecnego włodarza Wałbrzycha, który 3 lata temu miał wielką szansę bo otrzymał dotację 16 mln zł, którą oddał przez swoją nieudolność i brak zaangażowania...

W tym miejscy posłowi przerwał w stylu KOD-ziarskim radny Torbus krzycząc, że nie 16 a 11 milionów wyniosła dotacja, jednak po kilku minutach uspokoił się.

No dobrze, ile otrzymał tyle zwrócił – odpowiedział poseł Zyska – nie postarał się o dofinansowanie, był bierny i doprowadził do tego, że na trybunach stadionu rosną drzewa. W Wałbrzychu jest wiele innych miejsc znaczących dla sportu i rekreacji, o które będziemy zabiegać we współpracy z rządem.

Inwestycja w infrastrukturę sportową, w sport dzieci i młodzieży, jest priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości – powiedział minister Bańka - i na ten cel przekazujemy środki. W latach 2016-2018 to była kwota ok. 100 mln zł, dzięki czemu powstało lub zostało zmodernizowanych około 210 obiektów sportowych od otwartych stref aktywności poprzez duże obiekty w tym lekkoatletyczne. Co roku przeznaczamy ok. 516 mln zł w skali całej Polski. W ciągu całej kadencji to będzie kwota ok. 2 miliardów złotych dzięki czemu powstanie około 6 tysięcy obiektów sportowych, szczególnie w tych gminach, które nie mają pełnowymiarowych sal sportowych. Priorytetem jest lekka atletyka, ale nie dlatego, że ja jestem byłym lekkoatletą i jest nim pani doktor, ale to ona jest fundamentem dla wielu sportów. Chcemy takie projekty wspierać, ale musimy mieć po drugiej stronie partnerów, którzy przygotują wnioski ale też są w stanie udźwignąć część wkładu własnego, bo nie zapominajmy, że Ministerstwo Sportu i Turystyki nie jest inwestorem tylko dofinansowuje samorządy. Chcemy współpracować z samorządami na wszystkich obszarach, szczególnie w sporcie dla dzieci i młodzieży.

Współpracujemy na co dzień z ministerstwem sportu – powiedziała Anna Zalewska i udało nam się przywrócić to, co było najcenniejsze, czyli SKS-y, w których mogą się aktywizować dziesiątki tysięcy dzieci po południu, na zajęciach sportowych. Dlatego mamy nadzieję, że w tym symbolicznym dla Wałbrzycha miejscu możemy jednoznacznie zadeklarować, że tam, gdzie jest właściwa współpraca z samorządem, gdzie jest potencjał w postaci środków, tam hasło: dotrzymujemy słowa w rządzie – dotrzymamy w samorządzie – jest rzetelne i uczciwe. Wracamy właśnie z Czarnego Boru, który może być przykładem jak właściwie wykorzystywać środki m.in. ministerstwa sportu.

Wałbrzych to nie tylko ten przepiękny obiekt sportowy – powiedział na zakończenie poseł Zyska – ale też stadion na Białym Kamieniu, który również wymaga inwestycji aby służył rozwojowi piłki nożnej, aby klub Górnik Wałbrzych, chluba naszego miasta, mógł grać w II albo I lidze piłki nożnej a nie jak teraz - w IV lidze rywalizował z zespołami małych gmin. Jest to rzecz wstydliwa dla obecnych władz Wałbrzycha, że drużyna sponad 100 tysięcznego miasta gra w IV lidze. Będziemy to zmieniać nie tylko poprzez inwestycje ale poszukując partnerów strategicznych. Chciałbym zadeklarować panu ministrowi, że w mojej osobie ministerstwo sportu znajdzie partnera do realizacji tych programów.

Na pożegnanie minister Bańka otrzymał szalik i koszulkę Górnika Nowe Miasto.

(Witold Bańka – polski lekkoatleta, sprinter członek Komitetu Wykonawczego WADA. Absolwent politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2009 był delegatem na zjazd sprawozdawczo-wyborczy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, reprezentując Śląski Związek Lekkiej Atletyki. 16 listopada 2015 powołany na ministra sportu i turystyki w rządzie Beaty Szydło a 11 grudnia 2017 objął dotychczasowe stanowisko ministerialne w nowo utworzonym rządzie Mateusza Morawieckiego.)

 

(M.M)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone