Zamknij

Nowe oblicze starego miasta; działanie wyborcze czy zaplanowane?

20:27, 04.10.2018 | M.M.
REKLAMA
Skomentuj

We wtorkowe popołudnie, w atrium Biblioteki pod Atlantami odbyło się spotkanie prezydenta Romana Szełemeja z mieszkańcami pn. „Nowe oblicze śródmieścia”, a dotyczące planowanych zmian w tej części miasta. I choć już na wstępie prezydent wyjaśnił, że nie jest to spotkanie przedwyborcze, to cokolwiek byśmy nie powiedzieli, to prezentacja planów w niespełna trzy tygodnie przed wyborami, jakiś wpływ na nie z pewnością będzie miała.

- Za 3 lata, najdalej za trzy i pół śródmieście będzie wyglądało zupełnie inaczej – powiedział Roman Szełemej. - Plany przygotowywano przez wiele miesięcy zgodnie z wymogami Europejskiego Banku Inwestycyjnego, przyjęte przez radę Miasta 31 lipca, a umowę podpisano 3 tygodnie temu. Jesteśmy pierwszym miastem, któremu udało się przekonać bank, że na 25 lat z karencją 6-letnią, a więc na 31 lat, pożycza nam się pieniądze na oprocentowanie mniejsze niż inflacja. I ja zakładam, że jeżeli Unia Europejska w ogóle będzie funkcjonować, to stawiam tezę, że większość tych pieniędzy nie będziemy musieli oddawać. W tym roku do wykorzystania w tym roku mamy 60 mln zł.

Plan zakłada: przebudowę – w ramach obwodnicy – tzw. Plac Grunwaldzki i część przylegających doń ulic: Konopnickiej i Chrobrego. Niezależnie od tego przebudowane zostaną wraz z infrastrukturą m.in. ulice: Moniuszki, Garbarska, Handlowa, Limanowskiego, Świętej Jadwigi, Młynarska. W budynku po byłym komisariacie policji powstać ma placówki wsparcia dziennego i dom dziecka, a w budynku po dowództwie straży pożarnej, za 5,5 mln zł powstanie ośrodek integracji społecznej. Planowane jest również remont po byłej szkole przy ulicy Młynarskiej z przeznaczeniem na inkubator przedsiębiorczości. Willa przy ul. Zamkowej na terenie PWSZ – dawna siedziba kuratorium przeznaczona zostanie na urząd stanu cywilnego.

Dokładnemu remontowi, a właściwie przebudowie poddane zostaną budynki mieszkalne m.in. na ulicach: Niepodległości, Gen. Zajączka 8, ul Kościelna 6a, Mickiewicza 2a, Wyzwolenia 36/38 Moniuszki 10a i 13/15, Traugutta 7. Na czas remontu – rok – półtora, mieszkańcy zostaną przeniesieni do lokali zastępczych, ale nie wszyscy wrócą „na stare śmieci” choćby dlatego, że wraz z podniesieniem standardu mieszkań zmniejszy się ich ilość, a i nowe, wyższe czynsze dla wielu mogą być barierą nie do przebycia. Jest to też w prezentowanych planach, bo, jak podkreślił prezydent Szełemej, idea rewitalizacji polegać ma też na tym, że w nowej infrastrukturze nastąpi przemiana społeczna.

A na postawione w tytule pytanie niech każdy odpowie sobie sam.

 

(M.M.)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone