Zamknij

Konferencja prasowa kandydata na prezydenta Ireneusza Zyski

17:53, 11.09.2018 | M.M
REKLAMA
Skomentuj

Mimo pozytywnych zmian Wałbrzych znalazł się na 4 m. w Polsce pod względem zadłużenia na jednego mieszkańca, oficjalnie ponad 600 mln zł, a faktycznie pond 1 mld zł, ponieważ jest ono poukrywane w spółkach komunalnych. Wiąże się to z wysokimi opłatami: czynszu, komunikacji miejskiej, wywozu śmieci, wody i ścieków, opłat za basen. Co roku, wg szacunków GUS, coraz więcej osób opuszcza Wałbrzych. Musimy odwrócić ten trend. Jak to można zrobić?

Po pierwsze, sprowadzić inwestorów, którzy zaproponują nowe, dobrze płatne miejsca pracy oraz wyzwolić oddolną inicjatywę mieszkańców. Wg badań Fundacji Szumana Wałbrzych jest na 66 miejscu wśród dużych i średnich miast w kraju pod względem aktywności obywatelskich.

Po drugie, i to jest dzisiejszy temat to czyste środowisko. Niestety Wałbrzych stał się miejscem zagrożeń środowiskowych, a szczególnie wysypiska odpadów MoBruk a także eksploatacji hałdy po-kopalnianej przy ulicy Moniuszki, na terenie także należącym do MoBruku i osadnika poflotacyjnego, co dokonuje się według wszelkiego prawdopodobieństwa, bez pozwoleń i badań środowiskowych ze szkodą dla mieszkańców. Zlikwiduję te zagrożenia.

Ale czyste środowisko to programy rządowe, z których będziemy korzystać: czyste powietrze – 100 mld zł w ciągu najbliższych lat na modernizację i termoregulację budynków: ciepły dom.

Poza tym postawienie na transport nisko emisyjny, zwłaszcza w komunikacji zbiorowej oraz zbieranie odpadów komunalnych. Z rozmów z mieszkańcami wynika, że firma „Komunalnik” jest niewydolna, którą zmienimy na profesjonalną.

Nic się nie dzieje w kwestii pozyskiwania środków na projekty związane z promocją budowy klastra energii. Klaster to coś, co pozwoli ludziom korzystać z odnawianych źródeł energii jak panele fotogalwaniczne, czy pompy cieplne. Doprowadzimy do tego, że w Wałbrzychu powstanie rejon autonomiczny oraz autonomiczne budynki, które powstaną w ramach klastra, co, krótko mówiąc, doprowadzi do tego, że prąd będzie kilkakrotnie tańszy niż obecnie. Są technologie, dzięki którym prąd może być naliczany sekundowo, a nie naliczany nieadekwatnie do zużycia.

Jako przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii prowadzę rozmowy z najlepszymi ekspertami w kraju. Wierzę, że z Wałbrzycha uczynimy laboratorium energetyczne, które pozwoli zamienić Wałbrzych na zieloną dolinę.

(M.M)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone