Zamknij

Stanisław Michalkiewicz w Wałbrzychu

13:31, 29.06.2019 | M.M.
REKLAMA
Skomentuj

Jesteśmy w okresie pewnego rodzaju chaosu politycznego. Stary, lizboński porządek już nie obowiązuje, nowego nie ma. Stąd z jednej strony przed Polską stoją duże nadzieje ale i jeszcze większe zagrożenia. Tak podsumował swoje wystąpienie Stanisław Michalkiewicz, który gościł w Wałbrzychu w ramach Centrum Edukacyjnego Sudety z inspiracji Rafała Mossakowskiego.

Kto włada Europą Środkową włada cała Europą – powiedział nie byle kto, bo Norman Davies, historyk brytyjski, którego wnioski są o tyle ważne, bo wynikają ze spojrzenia z pewnego dystansu, na który polskich historyków nie zawsze stać. Europa Środkowa to obszar, o który walczyły Rosja z jednej a Prusy (Niemcy) z drugiej. Do czasu Kongresu Wiedeńskiego, który na kilkadziesiąt lat unormował stosunki polityczne w tej części kontynentu, główną rolę odgrywała I Rzeczpospolita, a po jej likwidacji – Cesarstwo Austriackie, przemianowane potem na Cesarstwo Austro-Węgierskie. Ale i ono po przegranych wojnach z Prusami najpierw straciło na znaczeniu a po I wojnie światowej zniknęło całkowicie. Ostatecznie porządek ustanowiony Traktatem Wersalskim przetrwał ok. 20 lat, a nowy – porządek monachijski oddal Europę Środkową Niemcom na kilka lat. Nieco dłużej przetrwał porządek jałtański ale i ten zakończyły upadek komunizmu i zjednoczenie Niemiec.

Moment ten wykorzystać próbowały państwa środkowoeuropejskie tworząc najpierw quadragonale (Austria, Jugosławia, Węgry, Włochy), potem septagonele (poszerzone o Czechosłowację) i wreszcie sekstagonale (rozszerzone o Polskę). Na to nie mogły zgodzić się Niemcy, które wywołały wojnę w Jugosławii, zakończoną likwidację tego państwa.

Obecna koncepcja Międzymorza, czy bardziej Trójmorza, jest powtórzeniem, tyle że na większą skalę, sekstagonale, w składzie: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Tym razem parasol ochronny przed interwencją rosyjską i niemiecką otworzyły Stany Zjednoczone. Jednak i tu są dwa głównie zagrożenia. Pierwsze, to wzrost znaczenia Imperium Chińskiego, co może doprowadzić do sojuszu amerykańsko-rosyjskiego za cenę Trójmorza. Drugie, to potencjalna okupacja żydowska Polski w wyniku realizacji ustawy 447 Just. W tej chwili nic jeszcze nie jest przesądzone.

O tym, co możemy zrobić aby uniknąć najgorszego będziecie się mogli Państwo dowiedzieć z zapisu video spotkania, które zamieścimy gdy tylko będzie gotowe.

(M.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone