Zamknij

Jak osłonić taras? Markiza, pergola czy mata z technorattanu?

13:12, 10.07.2019 | materiały partnera
Skomentuj

Zastanawiasz się, jak osłonić taras? Planujesz zadaszenie tarasu, czy osłonę przed wiatrem? Chcesz zapewnić sobie prywatność i wygodny wypoczynek na tarasie?Zapoznaj się z naszym wpisem, aby poznać sprawdzone sposoby zasłonięcia tarasu.

Osłonięty taras pozwala na komfortowy wypoczynek. Zarówno osłona przed deszczem, jak też słońcem, czy wścibskim wzrokiem sąsiadów, pozwoli nam czuć się swobodnie i kameralnie. Na naszym blogu podpowiadamy, co warto mieć na tarasie.

Pergola Saint-Tropez z roletami ogrodowymi - Ogrodowy Salon

Taras wypoczynkowy - miejsce przytulne i kameralne

Letnie, ciepłe miesiące stwarzają możliwość wypoczynku w ogrodzie. To w tym czasie taras staje się nowym miejscem wypoczynku dla całej rodziny. Leżakowanie, opalanie, czy też wspólne posiłki na świeżym powietrzu, będą źródłem radosnych wspomnień i wspólnie spędzonych, rodzinnych chwil.

Taras wypoczynkowy

Taras wypoczynkowy powinien być przede wszystkim wygodny. Na wygodę tarasu wpływać będą meble i dodatki, akcesoria i dekoracje, ale również inne konstrukcje, zapewniające nam komfort.

Meble wypoczynkowe na tarasie tworzą bazę, która staje się pretekstem do wypoczynku. Jednak czasami nieprzyjemne sąsiedztwo, czy też zmienne warunki pogodowe, niekorzystna aura, powodują, że wypoczynek nie jest tak przyjemny.

Kameralny klimat na tarasie, a także komfort i swoboda wypoczynku, mogą być efektem zastosowania kilku praktycznych elementów. Zadaszenia, przesłony, czy nawet praktyczne zastosowanie roślin, potrafią wykreować miejsce znacznie sprzyjające relaksowi.

Pergola Arco Corradi - Ogrodowy Salon.pl

Zadaszenie tarasu - czym zadaszyć taras?

Zadaszenie tarasu jest konieczne, ze względu na zmienną pogodę, która może zepsuć nam miły wypoczynek w ogrodzie. Czy to piekące słońce, czy też niespodziewany deszcz, zdecydowanie utrudniają relaks na tarasie. Dlatego nasza strefa wypoczynkowa powinna być wyposażona w funkcjonalną formę zadaszenia. Do wyboru mamy wiele - parasol, markiza, pergola z dachem, czy też zadaszenie z polietylenu, albo drewniany dach . Decyzja o tym co wybierzemy, zależy od naszych oczekiwań, rodzaju tarasu, czy też funduszy, jakimi dysponujemy na tę inwestycję.

Parasol ogrodowy

Najprostszym sposobem na sprawne zacienienie tarasu, a także ochronę przed delikatnym deszczem, stanowić będzie parasol ogrodowy. Ten najtańszy kupimy już za około 400-500zł. Dodatkowo musimy wyposażyć go w podstawę, która stabilizuje całą podstawę. Parasole ogrodowe lepszej jakości, o rozmiarze czaszy nawet 5 m, kosztują nawet do kilku tysięcy. Jest to inwestycja na lata. Stelaż parasola może być wykonany z drewna, najlepiej egzotycznego, albo aluminium, czy stali. Czasza wykonana z teflonu, jest odporna na czynniki takie jak deszcz, słońce. Zaletą parasola jest łatwość wprowadzenia go na taras - parasol ogrodowy nie wymaga kłopotliwego montażu, budowy, czy pozwoleń na budowę.

Duży ogrodowy parasol Sun Garden Easy Sun - Ogrodolandia.pl

Markiza ogrodowa

Markiza ogrodowa to modne i praktyczne zadaszenie, które nie jest może tak solidne, jak drewniana konstrukcja, ale jej koszt, jak również trudność montażu w ogrodzie, są mniejsze. Koszt solidnej markizy to kilkaset złotych, w zależności od jej rozmiaru. Markiza to aluminiowa konstrukcja, na której zamocowano zadaszenie z trwałego materiału. Markiza jest rozkładana, dlatego dopasujemy ją do warunków pogodowych - rozwijanie i zwijanie markizy, mechanicznie lub automatycznie, jest praktyczne i proste.

Materiał wykorzystany do pokrycia markizy musi być odporny na czynniki atmosferyczne, a także łatwy w czyszczeniu. Mycie markizy możemy wykonać za pomocą myjki pod ciśnieniem, lub po prostu otwierając ją w czasie deszczu. Najważniejsze, o czym musimy pamiętać, to fakt, że nie możemy zwinąć markizy, która jest mokra, ponieważ może to powodować jej pleśnienie.

Markizy są mocowane do elewacji budynku, a ich montaż musi być staranny i solidny, tak aby późniejsze użytkowanie markizy było bezpieczne, jak również, aby markiza nie powodował uszkodzeń elewacji budynku.

Pawilon ogrodowy Oslo z zasłonami - Ogrodolandia.pl

Zadaszenie z poliwęglanu i drewna

Zadaszenia z poliwęglanu i drewna to solidne konstrukcje ogrodowe, których budowa wiąże się z większym, niż w poprzednich przypadkach, skomplikowaniem. Zadaszenie ma najczęściej drewnianą konstrukcję - wykonaną z drewna sosnowego lub świerkowego, a także pokrycie dachowe, wykonane z poliwęglanu, oparte na konstrukcji dachu z drewna.

Budowa takiego rodzaju zadaszenia nad tarasem może mieć dwie formy - możemy zdecydować się na zadaszenie wolnostojące, nad tarasami, które nie sąsiadują z domem, lub zadaszenie powiązane z domem, oparte o jedną jego ścianę.

Pokrycie dachu zadaszenia może być wykonane z kilku rodzajów tworzyw - poliwęglanu, pokrycia bitumicznego, blachodachówki lub dachówki ceramicznej.

Poliwęglan to tworzywo sztuczne, dostępne w różnowymiarowych płatach, które są dostępne w wielu kolorach - najczęściej są to bezbarwne płaty, lub zabarwione w kolorach, ale cały czas przezroczyste. Poliwęglan jest lekki, bardzo trwały, a jego montaż łatwy - dlatego często wybieramy go na pokrycie dachu. Nie wymaga tak solidnej podbudowy z drewna, co zmniejsza koszty wykonania dachu. Dodatkowo zadaszenie z poliwęglanu nie ogranicza całkowicie dostępu słońca, tylko je łagodzi, więc na tarasie nie jest ciemno, a pomieszczenia sąsiadujące z tarasem, zwłaszcza zimą, nie są zbyt mroczne. Natomiast jeżeli latem chcemy mocniej przysłonić taras, wystarczy pod zadaszeniem z poliwęglanu, zamocować rolety.

Innym rozwiązaniem jest pokrycie dachu z drewna, pokryciem bitumicznym - papą bitumiczną, albo atrakcyjniejszym - gontem bitumicznym. Gont bitumiczny najczęściej jest dostępny w kilku kolorach. Aby wykonać taki dach, wymagane jest już modniejsze deskowanie dachu.

Podobnie jest z pokryciem z dachówki ceramicznej, czy też blachodachówki. Jest to jednak szczególnie dobre rozwiązanie, kiedy chcemy architekturą zadaszenia, nawiązać do architektury budynku, który sąsiaduje z zadaszeniem.

Nowoczesna pergola Bali - Ogrodolandia.pl

Pergola ogrodowa

Pergola ogrodowa to ażurowa, lżejsza niż tradycyjne zadaszenie, konstrukcja. Pergola może być wykonana z drewna, albo metalu. Ażurowy dach, jest najlepszą podporą dla pnącza, która atrakcyjnie się po nim wspina. Takie zadaszenie, pokryte gęstą roślinnością, po kilku sezonach, będzie solidną ochroną przed słońcem.

Na pergoli ogrodowej możemy zamocować również dach z rolet, który będziemy rozwijać w razie konieczności.

Na straży prywatności - mata z technorattanu

Wypoczynek na tarasie jest przyjemnością samą w sobie - możliwość korzystania z uroków naszego ogrodu, z pięknej pogody, czy integracja z naturą, powoduje, że ogrodowy relaks jest źródłem przyjemności. Czasami jednak coś zakłóca nasz spokój i poczucie swobody albo komfortu. Bliskie sąsiedztwo ruchliwej ulicy, przechodnie, mijający nasz ogród, czy też sąsiedzi, mogą powodować, że nie będziemy czuć się swobodnie i dostatecznie wygodnie. Dlatego warto jest zadbać o poczucie prywatności w ogrodzie czy na tarasie. Zadaszenia tarasu mogą skutecznie chronić nas przed wzrokiem z górnych pięter, albo warto również osłonic się na poziomie, gdzie siedzimy.

Osłona balkonu z technorattanu - https://ogrodolandia.pl/oslona-na-balkon-z-technorattanu

Solidna mata z technorattanu sprawdza się idealnie w miejscach, których potrzebujemy prywatności. Mata technorattanowa jest bardzo łatwa w montażu - możemy zamocować ją do balustrady, czy ogrodzenia, albo zdecydować się na gotowe panele z technorattanu, które z łatwością ustawimy jeden przy drugim, tworząc ogrodzenie. Mata z plecionki technorattanowej jest niezwykle elegancka, bogata kolorystyka i rnorodnođc mat ułatwia nam dopasowanie jej do naszego tarasu, czy mebli ogrodowych z technorattanu. Dodatkowo taka osłona nie wymaga naszej impregnacji, czy innej uwagi - technorattan jest odporny na czynniki atmosferyczne, jak również nie chłonie zanieczyszczeń. Łatwość użytkowania to kolejna zaleta mat z technorattanu.

Osłony technorattanowe są skuteczną barierą dla silnego wiatru, czy powiewających do ogrodu zanieczyszczeń, pyłów, a nawet śniegu. Mata pozwoli nam nie tylko odgrodzić się od wścibskiego wzroku, ale również ograniczyć wpływ negatywnych czynników atmosferycznych.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

JolaJola

0 0

Mam w ogrodzie kremową markizę. U nas się sprawdza 11:04, 27.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone