Zamknij

Podwyżki realne, argumenty w oparach absurdu

11:41, 23.11.2019 | M.M
REKLAMA
Skomentuj

Przychodzenie na sesje wałbrzyskiej rady miejskiej to wyzwanie dla wytrwałych. Pół biedy z radnymi, oni za to biorą niemałe w końcu pieniądze, więc raz w miesiącu mogą. Dla innych jest to mniej przyjemne. Na sali jest zazwyczaj tłoczno ale najgorszy jest zaduch, ciepłota, okien nie można otworzyć, bo radnym zasiadającym wzdłuż nich wieje po nerach. Na szczęście są transmisje dzięki czemu można przewinąć do przodu a skupić się na sprawach ważnych.

Sesje, jak zawsze, po przyjęciu porządku obrad, rozpoczyna sprawozdanie prezydenta Romana Szełemeja z działalności za ostatni okres między posiedzeniami. I w tym miejscu dygresja. Wszyscy znają grę w „pomidora”. Chodzi w niej o to, by na każde pytanie odpowiadać: pomidor. Przegrywa ten, kto odpowie inaczej a pytania bywają podchwytliwe. Gra ta przychodzi mi zawsze na myśl gdy słucham naszego prezydenta, który, obojętnie czego by to się tyczyło zawsze mówi o segregacji odpadów, czyli o śmieciach w ogóle, a o plastikowych opakowaniach w szczególności. Nie tylko na sesjach. Nasz umiłowany prezydent Roman Szełemej nawet podczas uroczystość z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości, mówił o ekologii jako najważniejszemu wyzwaniu naszych czasów. Aż dziw, że nie nawiązał do butelek, których sprasowane sześciany zdobią główne place naszego i tak nieszczęśliwego miasta.

No dobrze, teraz przejdźmy do spraw mniej przyjemnych. Na listopadowej sesji rada przyjęła uchwałę o podwyżce czynszów o prawie złotówkę od metra kwadratowego zajmowanego mieszkania. Podobno na wniosek prezesa MZB Kacpra Nogajczyka. Podczas procedowania na sali nie było już prezydenta, co dało mu propagandowe alibi, że to nie on, że car jest dobry ale źli są bojarzy. No ale to zmyłka, bo przecież Nogajczyk żadnego przełożenia na nic nie ma, jest tylko fragmentem pasa transmisyjnego przekazującego polecenia z góry. Ale mniejsza z nim. Ten punkt był elementem „wieloletniego programu gospodarowania zasobami mieszkaniowymi gminy Wałbrzych”, który relacjonowali Jolanta Pabisz i Nogajczyk właśnie. Onże to doprowadził do podniesienia stawki do 7,53 zł za metr kwadratowy argumentując bałamutnie rosnącymi kosztami utrzymania mieszkań, brakiem mieszkań komunalnych i socjalnych, a także tym, że około 40 budynków jest wytypowanych do wyburzenia, nie mówiąc już, że blisko 45 procent budynków wielorodzinnych w Wałbrzychu jest w stanie złym. „Podnosimy czynsze po to, by mieć środki na normalne funkcjonowanie” – zakończył swą kwestię Nogajczyk. Rzecz w tym, że podane argumenty nijak się mają do podwyżki, nie mieszczą się bowiem w logicznym ciągu przyczynowo-skutkowym. Przy okazji zapodał, że stawki czynszu w kilku innych miastach są wyższe i tak np. w Jeleniej Górze to 8 zł, a w Zielonej Górze - 9 zł 50 gr za metr kw. To prawda, tyle że nie cała. Kwoty te to stawka bazowa, od której odliczane są zniżki z różnego tytułu, czego w Wałbrzychu nie ma.

Ale to nie wszystko. Miesiąc wcześniej rada zadecydowała o podwyżce opłaty za śmieci, która obowiązywać ma od nowego roku. Podwyżka jest niemal dwukrotna, czyli o 100%, a powodem jest brak podwyżek w ostatnich kilku latach. Nawet radni opozycyjni ze zrozumieniem kiwali głowami, gdy prezydent plótł te swoje androny. Bo to że podwyżki nie było to taka sama prawda jak to, że Roman Szełemej jako prezydent miasta jest ponadpartyjny. Dla niedowiarków podaję link:https://www.dropbox.com/s/1nk1wqhmv3us612/Dla%20Kamila.mp4?dl+0&fbclid=IwAR3FLF_2EtEHnwdEQPVPqx5T8wjNh80sd_aLBRJsS2nMht7RRvvPRMlbipk. Na nagraniu widać, słychać i czuć,, że R. Szełemej, obecny na wieczorze wyborczym PO, czy jak się tam teraz nazywa, utożsamia się z nią i przyznaje się, że wydał polecenie straży miejskiej zdzierania plakatów konkurencyjnych komitetów wyborczych. Co na to organa ścigania? Co na to komitety wyborcze?

No ale wróćmy do podwyżek za śmieci. To prawda, że takiej podwyżki wprost nie było, ale była w formie zakamuflowanej. Oto, gdy przed laty, wywózką śmieci zajęła się firma Komunalnik, przekaz był taki, że jest tańsza od Alby. A skoro tak, to opłaty za wywóz śmieci powinny zmaleć. A zmalały? A skądże. Była więc podwyżka bez podwyżki. Ja wiem, że wielu admiratorów Romana Szełemeja, w tym pisujący tu w komentarzach niejaki Edek, którego podejrzewam, że jest pracownikiem ratusza, tego nie zrozumie, bo to albo nie może albo nie chce, podobnie jak inni mikrocefale, ale fakty są jakie są.

Od nowego roku będziemy płacić, w zależności od wielkości mieszkania i ilości zamieszkujących w nim osób, od kilkudziesięciu do kilkuset złotych więcej niż teraz. Jednak z prawa Laffera wiadomo, że wzrost cen nie przekłada się na wzrost wpływów, a wprost przeciwnie. Oznacza to, że mniej osób będzie płacić za zajmowane mieszkania, wpływy do budżetu gminy nie wzrosną a nawet spadną, pozostawiając snute plany w mrocznych strefach rojeń sennych.

 

REKLAMA
(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

EdekEdek

2 1

Nawet redaktorzyna tego czegoś o mnie wspominał. To może wystarczy pomyśleć (wiem wyraz obcy odsyłam do słownika) o ile wzrosło odbior np. plastiku itd. A, że pan prezydent mówi o ekologii to dobrze, że myśli tak jak papież. 05:32, 24.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkankamieszkanka

2 1

Dzień dobry, jestem mieszkanką Wałbrzycha mieszkającą w mieszkaniu komunalnym. Kilka pytań do redakcji: proszę o podanie dokładnej daty ostatniej podwyżki za wywóz śmieci oraz podnoszącej czynsz? od ostatnich podwyżek o ile wzrosły koszty pracy oraz koszty transportu? o ile podrożały materiały budowlane ? i o ile wzrósł odbiór nieczystości, o ile podrożał prąd oraz media? . Po uzyskaniu tych odpowiedzi będziemy wiedzieli czy podwyżki są zasadne czy nie. Ponieważ wszem wiadomo, że wszystko drożeje w zastraszającym tempie. Po uzyskaniu odpowiedzi jako mieszkańcy będziemy wiedzieć, czy podwyżki to wina prezydenta czy może rządu?. 07:49, 24.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone