Zamknij

Drugie PRIMo

15:51, 01.11.2019 | M.M
REKLAMA
Skomentuj
B. biurowiec PRIM

Na ostatniej październikowej sesji rady miejskiej podjęto uchwałę powołującą do życia spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością pn. InWałbrzych, udziałowcze której będą gminy: Głuszyca, Jedlina i Wałbrzych. Jej deklaratywnym celem jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców poprzez tworzenie odpowiedniego warunków aktywizacji, ożywienia lokalnych rynków. Przedmiotem działania zaś będzie gospodarka nieruchomościami, zagospodarowanie gminnych nieruchomości poprzez pozyskiwanie inwestorów, budownictwo mieszkaniowe, itd. Krótko mówiąc, nowa spółka zajmować się będzie tym, czym zajmowały się dotąd, bez powodzenia, odnośne wydziały urzędów gmin, nie ma więc powodu sądzić, że teraz będzie inaczej, zwłaszcza że zajmować się tym będą dotychczasowi urzędnicy, tyle że najlepsi. Skąd wiadomo, że będą to najlepsi skoro dotychczas swych talentów nie ujawnili – tego Szełemej nie powiedział. Podobnie jak tego, dla kogo będą przeznaczone frukty z działalności spółki, o fruktach dla jej pracowników nie wspominając. Co więcej, działalność gminnej spółki wyprze z rynku przedsiębiorstwa prywatne, co zresztą wpisuje się w socjalistyczną mentalność doktora Romana, który, jak wiemy, w warunkach wolnorynkowych radzi sobie nieszczególnie a bez państwowej kroplówki – wcale. Dziwi zaś, że do tej hucpy przyłączył się burmistrz Leszek Orpel, swego czasu w poglądach wolnorynkowiec i sympatyk UPR. No ale mniejsza z tym. Tempora mutantur...

InWałbrzych to powrót do starej, jeszcze z końca lat 90.tych koncepcji o podobnych celach i założeniach tyle, że w SLD-owskim wydaniu pt. spółka PRIM, reklamowana medialnie jako „PRIMa inwestycje”. Miało być wspaniale a skończyło się jak zwykle. W piśmie prokuratora krajowego Karola Napierskiego czytamy:

„Spółka PRIM powołana została uchwałą Rady Miejskiej w dniu 29.09.1999 r. w celu realizacji zadań inwestycyjnych na rzecz miasta i pozyskiwania środków na sfinansowanie tej działalności. Przedsiębiorstwo to utworzone zostało jako spółka jednoosobowa Zarządu Miasta Wałbrzych z zagwarantowaną możliwością zbycia udziałów. Udziały spółki PRIM nabyły inne podmioty gospodarcze, w tym wyżej wspomniane Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Produkcyjne ˝INKOM-Śląsk˝.

W oparciu o Uchwałę Zarządu Miasta PRIM-owi przekazano realizację szeregu inwestycji, wśród których także budowę obwodnicy wałbrzyskiej.

Zarówno w zakresie realizacji powyższych inwestycji oraz innej działalności spółki doszło do nieprawidłowości powodujących straty finansowe na szkodę Urzędu Miasta.

W dniu 15 lutego 2002 r. zgłoszony został do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości spółki PRIM, który został rozpoznany pozytywnie.

Aktualnie zagadnienia stanowiące przedmiot postępowania Ds 5326/02/S Prokuratury Rejonowej w Kłodzku, a w szczególności dotyczące zasadności wydatków poniesionych na inwestycje prowadzone przez Urząd Miejski w Wałbrzychu badane są przez Najwyższą Izbę Kontroli - Delegatura we Wrocławiu.

Niezależnie od powyższego prowadzone jest dochodzenie pod sygn. akt 2 Ds2/03/4 przez Prokuratora Rejonowego w Wałbrzychu o przestępstwo z art. 296 § 3 K.k. Podstawą wszczęcia tego postępowania było doniesienie złożone przez aktualnego Prezydenta Miasta Wałbrzycha dotyczące nieuzasadnionych wydatków Urzędu Gminy w Wałbrzychu na rzecz firmy ˝INKOM-Śląsk˝ w Pszczynie w związku z budową obwodnicy wałbrzyskiej.

Zagadnienia te również zostały objęte kontrolą NIK Delegatura we Wrocławiu. Po zakończeniu kontroli rozważona zostanie kwestia połączenia dotychczas odrębnych postępowań i ewentualnego przejęcia do dalszego prowadzenia przez Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Obie sprawy Ds 5326/02/S Prokuratora Rejonowego w Kłodzku i 2 Ds 2/03/4 Prokuratora Rejonowego w Wałbrzychu objęte są nadzorem służbowym Wydziału Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Okręgowej w Świdnicy i pozostają w zainteresowaniu Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu.”

Ostatecznie PRIM, mimo iż dzierżawił szereg również atrakcyjnych nieruchomości w Wałbrzychu, odszedł w niebyt z długiem 16 mln zł.

Nie ma powodu sądzić, że z InWałbrzychem będzie inaczej.

 

 

 

 

 

 

REKLAMA
(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

EdekEdek

2 2

Redaktorzyno tego czegoś, nazwę nowej spółki piszemy inaczej, ale po co to sprawdzić przecież rzetelność dla tego portaliku równa się zero. Ponadto jakie redaktorzyna musi mieć wykształcenie skoro o prezydencie Wałbrzycha czytamy Szełemej bądź doktor Roman. Nie życzę powodzenia. 19:29, 01.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

asiaasia

1 2

Ten cały artykuł jest pisany na polecenie PiSu i obraża człowieka,który zrobił dla tego miasta bardzo dużo. Podły portal i prymitywny. 05:25, 07.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MatMat

0 2

A na jakiej podstawie ten dupek twierdzi że będzie tak samo.... może jakieś argumenty, fakty dowody.... sorrry ten człowiek nie zrozumie o czym mówię....
zero godności 20:00, 20.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone