Zamknij

Pani ładna ładnie pisze

09:15, 12.08.2019 | Jerzy Jacek Pilchowski
REKLAMA
Skomentuj

Lubię spacerować po Internecie i czytać różne teksty. Na portalu 2Tygodnik, pani Agata Sikora, autorka tekstu „Test jednokrotnego wyboru”, zmusiła mnie do zastanowienia się nad tym co stało się w Białymstoku.
Chyba pochodzę z rodziny patologicznej. Miałem lat siedem lub osiem; bawiliśmy się w drwali i zrąbaliśmy starym bagnetem kilka młodych jabłoni w ogrodzie sąsiada.
W efekcie, Ojciec sprał mi psią smyczą dolna część pleców. Mama też nie była lepsza. Pamiętam jak, w obecności kolegów, dostałem kiedyś po łbie mokrą ścierką od wycierania talerzy.
Pomimo tego kocham moich rodziców i jestem gotowy strzelić z liścia (a jeśli będzie trzeba to pięścią) każdego kto będzie Mamie i Ojcu ubliżał. Niesie to w sobie dodatkowy problem. Nie potrafię dokładnie określić granic mojej skłonności do agresji. Sięga ona bowiem również w przestrzeń symboliczną. - Mam nie tylko Mamę i Ojca. Mam również dwie inne Matki: Matkę Boską i Polskę oraz jeszcze jednego Ojca – Boga Ojca.
W tym miejscu, konieczne jest określenie mojego stosunku do religii. O sprawach teologicznych nie myślę zbyt często gdyż uważam, że aby te sprawy ogarnąć moje IQ musiało by być o wiele lat świetlnych większe. Ja tylko po prostu wierzę, że we wszechświecie istnieje wyższy porządek i coś ważniejszego niż ja. Jestem więc człowiekiem wierzącym. Dzięki temu, charakteryzuje mnie spokój duszy i akceptuję mój własny prymitywizm - w tym trudności w rozumieniu sensu niektórych przymiotników. Przemoc to przemoc i praktycznie nie widzę różnicy pomiędzy przemocą symboliczną i fizyczną.
Co gorsze lub lepsze, w sposób absolutnie bezkrytyczny szanuję wolność słowa. Również tą wypowiadaną przy pomocy dzieł sztuki. Uznaje bez zastrzeżeń, że każdy ma prawo uznawać za dzieła sztuki różnego rodzaju happeningi artystyczne.
Na przykład, słoik z moczem w którym zanurzony został krzyż. Zmusza mnie to jednak do tego aby lecącą w powietrzu butelkę z moczem również uznać za dzieło sztuki.
Rozumiem, że jeśli ktoś znajdzie się na trasie lotu takiego dzieła sztuki to ma prawo być zdenerwowany. Trudno. Sztuka wymaga poświęceń.
Wracając do tekstu pani Agaty Sikora. Czytając, przypomniałem sobie taką jedną złotą myśl na temat literatury: Literatura składa się ze 100 pisarzy - niektórzy z nich to Żydzi oraz ze 100,000 sprytnych grafomanów – wszyscy z nich to Żydzi.
Oh well. Wiem, że rozlegnie się pełen oburzenia zgrzyt paznokciami po rajstopach. To powiedzenie nie jest antysemickie. Jest w nim tylko kabaretowy podziw dla ludzi szkolonych od dziecka w dialektyce. Broniąc się dalej, zwracam uwagę na to, że tekst pani Agaty Sikory wpisuje się precyzyjnie w nurt literacki opisany w książce Leo Straussa („Persecution and the Art of Writing”):
„Prześladowanie … dało początek specyficznej technice pisania, i tym samym specyficznemu rodzajowi literatury, w której prawda o najważniejszych sprawach opisywana jest tylko pomiędzy liniami. Ta literatura nie jest adresowana do wszystkich tylko do czytelników inteligentnych i godnych zaufania. ...”.
(„Porsecution … give rise to peculiar technique of writing, and therewith to peculiar type of literature, in which the truth about all crucial things is presented exclusively between the lines. That literature is addressed, not to all readers, but to trustworty and intelligent readers only. ...”).
Uff. Przyznaję. Sam nie jestem pewny jaką treść zawiera ten cytat. Trudno jest bowiem precyzyjnie przetłumaczyć zawarte w nim trzy kropki i to co ukryto pomiędzy liniami. Spróbuję jednak: „Chęć prześladowania innych przy pomocy przemocy symbolicznej dało początek specyficznej technice pisania, ...”.
Wracając do tekstu pani Agaty Sikory po raz drugi. Po jego przeczytaniu, zrobiło mi się smutno. Zrozumiałem bowiem, że w ramach swojej pięknej walki z moja prymitywną skłonnością do przemocy, autorka będzie musiała dźgnąć mnie czymś ostrzejszym niż słowa śliczne i śliskie.
To będzie niehigieniczne. Krew może opryskać jej sukienkę.

REKLAMA
(Jerzy Jacek Pilchowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone