Zamknij

Do 2050 seniorzy stanowić będą 40 proc. Polaków.

13:14, 20.01.2018 | PAP
REKLAMA
Skomentuj

Według Związku Banków Polskich zmiany demograficzne zachodzące obecnie w większości krajów europejskich sprawiają, że to właśnie seniorzy będą w najbliższych latach szczególnie ważną grupą wiekową - zarówno z punktu widzenia polskiej gospodarki, jak i społeczeństwa.

Jak pokazują dane, rola tzw. srebrnej gospodarki będzie wzrastać - prognozuje się, że do roku 2050 osoby powyżej 60. roku życia będą stanowić 40 proc. społeczeństwa. Dlatego tak ważne jest otwarcie się na zrozumienie ich potrzeb - osoby starsze niechętnie sięgają po rozwiązania, których nie rozumieją, i których w konsekwencji się boją.

Z raportu wynika, że "seniorzy są aktywną i ambitną grupą - 12 proc. osób po 60. roku życia pracuje, a na rekreację i kulturę wydają średnio tyle samo, co na zdrowie (po 9 proc. całkowitych wydatków)". Osoby starsze zazwyczaj umiejętnie zarządzają swoim budżetem i statystycznie dysponują nadwyżką budżetową w wysokości 328 zł miesięcznie. W porównaniu do sąsiadów z Europy Zachodniej, polscy seniorzy mają zapewnione bezpieczeństwo finansowe - ze statystyk wynika, że zagrożenie ubóstwem wśród emerytów jest w Niemczech aż o 5 punktów procentowych wyższe niż w Polsce. Jednak według subiektywnych odczuć badanych polscy seniorzy są gorzej sytuowani niż niemieccy - trudności z "przeżyciem do pierwszego dnia kolejnego miesiąca" ma 14 proc. seniorów w Polsce i tylko 3 proc. w Niemczech.

- Temat emerytur tak naprawdę dotyczy wszystkich, a nie tylko tych najstarszych, bezpośrednio korzystających ze świadczenia. Również młodsze pokolenia coraz częściej potrzebują pomysłów, które pomogą im budować zaplecze materialne na przyszłą emeryturę. Gospodarka senioralna to nie tylko sektor usług dla osób starszych, ale to także system przygotowania młodszych pokoleń do dobrego starzenia się - wskazała, cytowana w raporcie, Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

Na rolę długoterminowego oszczędzania w przygotowaniu młodszych pokoleń do dobrego starzenia się zwraca uwagę Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

- Polscy seniorzy są bardziej zapobiegliwi niż osoby młodsze. Rzadko wybierają ryzykowne produkty finansowe i mają też średnio wyższą skłonność do oszczędzania niż młodzi. Trzeba pamiętać, że obok konieczności wydłużania aktywności zawodowej, jedyną metodą na zapewnienie wyższych dochodów w wieku starszym jest właśnie długoterminowe i systematyczne oszczędzanie, o które należy zadbać odpowiednio wcześniej - podkreślił Pietraszkiewicz.

ZBP apeluje również do seniorów o ostrożność i rozwagę w bieżącym dbaniu o bezpieczeństwo zgromadzonych oszczędności. Jak wynika bowiem ze statystyk policyjnych, wciąż wielu z nich pada ofiarą oszustw i wyłudzeń metodą "na wnuczka" lub "na policjanta". W samej tylko Warszawie w 2017 roku odnotowano 453 tego typu przestępstwa, w wyniku których osoby starsze straciły blisko 19 mln zł. 

 

REKLAMA
(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

Outsourced ITOutsourced IT

0 0

What Are Outsourced IT Services?
Redistributed IT administrations are the point at which
you employ an outside organization to deal with your IT needs.
An outsider oversaw specialist organization (MSP) can cover everything from the security of systems
and the usage of working frameworks to the establishment
of programming and the reinforcement of documents.


Note that re-appropriated IT administrations are not simply
break/fix administrations. A break/fix specialist comes to you when something is broken, charging an hourly expense to analyze and fix the issue.
A break/fix administration may appear to be more affordable since you possibly pay when you have an issue, yet it’s probably going to be all
the more exorbitant over the long haul. They have next to zero motivator to work rapidly or cause a steady fix since they to get paid
more in the event that it requires them a long investment or different
excursions to fix something.

In contrast to break/fix benefits, an oversaw IT specialist organization constructs an association with your organization,
always checking your system for a month to month charge.
MSPs are there to keep your system running easily, not simply to fix issues, so they have increasingly motivator to locate a quick,
dependable arrangement if something goes off-base. It’s better for you and the specialist organization on the off chance that they kill dangers and fix issues as they occur.

Taking care of an issue the first run through methods less work for them and urges you to proceed with your participation. https://www.lgnetworksinc.com/fractional-outsourcing-it-services/ 18:09, 07.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Monitor NetworksMonitor Networks

0 0

Monitoring - How do you monitor dozens, hundreds or thousands of nodes abruptly?
Trojan horses and worms will be most general. I
had been on the road all that week and was headed home. https://monitornetworktraffic.org/ 00:08, 13.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone