Zamknij

Mieszkańcy protestują, Prezydent i Poseł interweniują

13:14, 18.08.2019 | M.M
REKLAMA
Skomentuj

Zupełnie przypadkowo jeden z mieszkańców ulicy Cichej zobaczył i przeczytał naklejoną na słupie energetycznym decyzję Prezydenta Wałbrzycha, że której wynikało, że na terenie byłej Cameli powstanie zakład przerabiający plastik. W zasadzie zakład już powstał i odbyły się nawet próby wstępne ale to wystarczyło aby zaprotestowali. Mieszkańcy boją się hałasu, zapylenia, przejazdów tirów wąskimi uliczkami a nade wszystko utratą wartości ich nieruchomości.

O pomoc poprosili posła Macieja Badorę, który zapowiedział, że spotka się z mieszkańcami w sobotę o godzinie 17. Jakież było zdziwienie, gdy dwa dni wcześniej na murach pojawiło się zaproszenie na spotkanie z prezydentem Szełemejem w piątek na godzinę 16. Tym sposobem Roman Szełemej wyprzedzając posła Badorę spróbował rozbroić bombę. Czy mu się udało?

Decyzja nr 3/19 o środowiskowych uwarunkowaniach do przedsięwzięcia „Instalacja do przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych” została wydana 1 sierpnia br. choć postępowanie w tej sprawie trwało od lutego. w zaskarżona pismem z 12 sierpnia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego wnoszące o uchylenie poprzedniej decyzji.

Prezydent przybył punktualnie i był bardzo spolegliwy wobec mieszkańców. Zgadzał się z nimi, choć trudni było nie zauważyć, że mówił rzeczy sprzeczne. Z jednej strony, że urzędnicy wydający zaskarżoną decyzję działali zgodnie z prawem, nawet z jego suchą literą, ale z drugiej nie uwzględnili czynnika ludzkiego. Prezydent zapowiedział ich ukaranie. Można się w tym miejscu zastanowić: no więc jak to? Ukarani za co? Za działanie zgodne z prawem? Czy za coś innego. Na przykład za nalepienie decyzji na latarni, za co inni obywatele są karani mandatami przez straż miejską.

W uzasadnieniu pisma z 12 sierpnia mówi się o bezpieczeństwie obywateli, pogorszeniu ich warunków bytowych itp. Zastanawiać muszą dwie sprawy. Na piśmie z 12 sierpnia nie ma pieczątki z datą wpływy tak jakby do SKO nie dotarło ale to detal. Ważniejsze jest pytanie: po co prezydent zaskarżył własną decyzję do instancji odwoławczej skoro mógł ją sam wycofać lub zmienić? Fakty te nie uszły uwadze niektórych protestujących obawiających się, że jest to ze strony prezydenta gra na czas, ot takie maka-gigi dla odwrócenia uwagi przed wyborami. Potem sprawa wróci z argumentem: no wiecie, zrobiłem co mogłem ale to SKO itd.

Karol Wojnar – pełnomocnik firmy Feniks, która ma się zajmować ma się przetwórstwem powiedział: Naszym celem jest przetwarzanie polipropylenowych odpadów ze sznurka rolniczego i włókniny rolniczej do postaci pierwotnej surowca wsadowego do produkcji innych rzeczy, czyli działanie proekologiczne. Uzyskaliśmy zgodę „Wód Polskich, decyzje ochrony środowiska i Sanepidu, które nie widziały potrzeby robienia dodatkowych operatów środowiskowych.

Zdaniem Wojnara, decyzja prezydenta promującego stop plastikom powinna promować firmy takie jak ta, bo ogranicza to wyrzucanie tego surowca na wysypiska i pola.

Na sobotnim spotkaniu poseł Badora powiedział: zanim odniosę się do deklaracji pana prezydenta muszę zapoznać się z dokumentami aby odpowiedzieć precyzyjnie jak sytuacja wygląda. Sprawdzę jak sytuacja wygląda, jakie są losy decyzji i jej odwołania i jak to będzie procedowanie. W poniedziałek złożę pismo do SKO o informacje i jak tylko je uzyskam natychmiast poinformuję jak sprawa wygląda i państwu wytłumaczę co z tym można zrobić dalej. Moim zdaniem taka działalność w miastach nie powinna być prowadzona niezależnie od technologii i jej oddziaływania.

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

EdekEdek

3 1

A co poseł może. Jeden podpis prezydenta i fabryka działa, a poseł którego nazwiska nie znają mieszkańcy, a niby to prosili o pomoc (patrz relacja na prawdziwych portalach jak mieszkancy się pytają, a jak się pan nazywa ha ha) to ten poseł może sobie w nosie podłubać, ponieważ nie ma żadnych narzędzi. 22:54, 18.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone