Zamknij

O PET-owych problemach i pozornych działaniach

09:45, 23.04.2019 | M.M.
REKLAMA
Skomentuj

Ogłoszenie poszło w świat. Wałbrzych będzie wolny od plastyku: kubków, sztućców, butelek itd., bo ich stosowania zakazał prezydent. Potem okazało się, że tylko w urzędzie miejskim i podległych gminie instytucjach i tyle. W innych urzędach i placówkach budżetowych już niekoniecznie. A ponieważ z zarządzenia prezydenta ludność i handel nic sobie nie robią i nadal korzystają jak wcześniej, działanie władz miasta odczytać można jedynie w kategoriach PR-owych, których widomym znakiem jest kilka palet załadowanych sprasowanymi butelkami typu PET, umieszczonych w kluczowych komunikacyjnie punktach miasta. Ktoś mógłby je wziąć za dzieła sztuki nowoczesnej, bo też estetyką i oryginalnością mieszczą się w jej konwencji.

Miłe złego początki

Walka z plastykiem, a zwłaszcza z butelkami w formie zakazu ich stosowania to działania operetkowe, na nikim nie robiące wrażenia a więc nieskuteczne. Przedmioty codziennego użytku wykonane z plastyku mają wiele zalet: nie trzeba ich myć, są tanie, lekkie, wygodne, nie tłuką się, a butelki PET prócz tego odporne są na działania mechaniczne, temperaturę, kwasy, zasady i obojętne fizjologicznie. Nie znaczy, że są zdrowe, mają swoje wady, także dla zdrowia, ale są tanie i łatwe w produkcji.

PET to w pełnym brzemieniu politeraftalen etylenu, znany od 1941 r. stosowany początkowo do produkcji folii a z końcem lat 60. do przetwórstwa wtryskowego. W specjalnych maszynach produkuje się granulat zwany preformą, potem się go rozgrzewa do odpowiednich temperatur uzyskując formę płynną, by następnie wtryskiwać do form odpowiednich kształtów. Butelki PET uzyskuje się podobnie, z tą różnicą, że masę się rozdmuchuje.

W Polsce jest kilku dużych producentów PET a z kronikarskiego obowiązku trzeba dodać, że i w Wałbrzychu, upadający Elektrochem próbował ratować się taką właśnie produkcją. Bezskutecznie.

A kłopoty później

Wszystko byłoby fajnie, gdyby nie odpady. Kłopot, co z nimi zrobić nigdzie nie został rozwiązany choć prób nie brakuje. Można próbować zakazać stosowania ale to tak jakby zakazać słońcu świecić a deszczu padać. Można też, jak uczynił to pewien radny z Krakowa, umieścić pod magistratem maszynę skupującą butelki po 10 gr/sztuka. Skupomaty dadzą zysk ich producentowi, opróżnią kieszenie skupujących ale nie rozwiązuje to kwestii, co dalej z nimi zrobić.

Innym pomysłem lansowanym ostatnio z uporem jest kaucjowanie. Jednak pamiętający jeszcze czasy PRL-u wiedzą, że ze skupem butelek i innych opakowań szklanych partia i rząd walczyli tyleż dzielnie co nieskutecznie. Kaucje są i teraz, tyle że w praktyce sprowadza się to do wyższych cen o czym wie każdy, kto spróbował oddać butelkę po piwie i odzyskać kaucję. Z butelkami PET będzie podobnie: wzrosną ceny a odpady pozostaną.

Recykling dobry na wszystko

Może nie zupełnie ale to jedyna droga. Wyróżnia się tu recykling energetyczny – spalanie w specjalnych paleniskach w celach energetycznych. Wałbrzyski MPEC ma ponoć instalację do spalanie opon samochodowych, można też spalać wyroby z tworzyw sztucznych, a jeżeli nie w tej instalacji, to w innej. Wydatek byłby jednorazowy a korzyść podwójna: uzyskanie energii cieplnej i likwidacja składowisk.

Można by też ponownie rozdrabniać do preformy używać do produkcji nie tylko butelek, ale np. ławek, obramowań grobów, parkanów, itd. Paleta możliwości jest duża podobnie jak rola spółdzielni socjalnych, które mogłyby i powinny tym się zajmować.

Możliwy jest też recykling surowcowy – rozłożenie cząsteczek tworzyw na mniejsze frakcje ale to już wyższa szkoła jazdy.

Tak czy owak, dwie pierwsze formy recyklingu to proste formy działalności, o ile rzeczywiście chce się problem składowania rozwiązać a nie tylko ograniczać do propagandowej hucpy. Bo być może, jak to śpiewali Skaldowie, „nie o to chodzi, by złowić króliczka ale by gonić go”.

(M.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone