Zamknij

Łąki kwietne po wałbrzysku. Nie może być normalnie

10:12, 12.06.2019 | M.M.
REKLAMA
Skomentuj

Łąki kwietne w miejskim wydaniu to niekoszone trawniki leżące przeważnie wzdłuż ulic. W założeniu mają kilka funkcji jak oczyszczanie środowiska ze spalin, odporność na suszę dzięki rozbudowanemu u systemowi korzeniowemu, pełnią też funkcję izolacyjną., tj. zapobiegają tzw. efektowi wysp cieplnych, który latem powoduje, że temperatura w mieście może być nawet o 10-15 stopni C wyższa niż na przedmieściach. Wzbogacają miejski ekosystem, tworząc oazy bioróżnorodności, a co najważniejsze - dają pożywienie i schronienie pożytecznym owadom: pszczołom, motylom, trzmielom oraz ptakom i małym ssakom. Nie wymagają też koszenia, co ma ten plus, że kosiarka produkuje tyle zanieczyszczeń, co 11 samochodów.

Wałbrzych wzorem innych miast zakłada łąki kwietne. Mają one biec wzdłuż ulic: Podwale, de Gaulle'a, Uczniowską, Strzegomską, Świdnicką aż do Sikorskiego i Park Sobieskiego.

Łąki kwietne mogą być naturalne, porośnięte roślinami, które zasadziły się samoczynnie lub sadzone planowo. Ten pierwszy sposób jest tani, bo wystarczy nic nie robić, drugi jest drogi a skutki wątpliwe. Wałbrzych jest bogatym miastem więc idzie drugą z tych dróg. Sadzi się bazylię, chabry bławatki, goździki brodate, krwawnik pospolity, łubin niski, maki polne, nagietki lekarskie i złocień właściwy. Czy to się przyjmie – zobaczymy. Można mieć wątpliwości, bo jak dotąd sadzone drzewa w miejsce wycinanych samosiejek jakoś nie chcą się przyjąć i schną, a do rangi symbolu urósł „Dąb Romana”. Trudno więc oprzeć się wrażeniu, że nie o poprawę środowiska tu chodzi, bo przecież wystarczy nic nie robić i przyroda poradzi sobie sama, zwłaszcza gdy widzi się maniakalne przycinanie trawników gdzie się tylko da..

 

 

 

 

(M.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (1)

EdekEdek

1 0

Ale to jest cienki portal, redaktorek niech napisze, że Jacuś z Boguszowa o kolejne 3 miesiące ma przedłużony areszt. Oczywiście ten wspaniały portal bronił burmistrza i co teraz redaktorzyno. 13:15, 12.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone