Zamknij

Dziś Dzień Dobroci czyli tradycyjny święty Mikołaj

17:38, 06.12.2018 | M.M.
REKLAMA
Skomentuj

Tradycje świętego Mikołaja są żywe do dziś, choć przejawiają się w coraz bardzie zeświecczonej, ograniczającej się do rozdawnictwa prezentów dzieciom, formie. Warto więc przypomnieć sylwetkę tego świętego, a zarazem nie-świętego Kościoła Katolickiego.

Św. Mikołaj był biskupem Myry, miasta w zachodniej Anatolii, czyli dzisiejszej  Turcji, pod koniec III i w pierwszej połowie IV wieku. Dokładnie nie wiadomo co robił za życia, za to po śmierci i to aż od X w. datuje się jego kult, kiedy to stał się patronem m. in. uczonych, piekarzy, lombardzistów, żeglarzy, małych chłopców, kancelistów parafialnych, podróżnych, a także złodziei oraz dziewic pragnących wyjść za mąż. 
To ostatnie wyjaśnia legenda Jakóba de Voragine o pewnym biednym tatusiu, który swoje trzy córki wysłał na ulicę, aby same zarobiły sobie na posag. Biskup Mikołaj nie chcąc dopuścić do grzechu przez trzy kolejne noce cichaczem podrzucał im mieszek złota na posag.. 
Z czasem, w Ameryce, dokąd dotarł jego kult dzięki holenderskim kolonistom, zmieniono jego nazwę na Santa Claus, a czerwona czapeczka z pomponikiem zastąpiła mitrę i pastorał, stopniowo przekształcając się w przerośniętego krasnala. 
Obecna czerwień i biel w jego stroju nieprzypadkowo zbieżne są z barwami handlowymi Coca-coli. Koncern ten, mając kłopoty ze sprzedażą swojego produktu zimą, już w 1931 r. rozpoczął kampanię reklamową, a za twórcę sylwetki św. Mikołaja w obecnym kształcie uznaje się ilustratora z Chicago -   Haddon'a Sundblom'a.
W 1969 r. Kościół katolicki zdjął go Mikołaja z oficjalnego rejestru świętych, choć nadal figuruje w kalendarzu jako wspomnienie dowolne, ale nie obowiązkowe.

 

(M.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone