Zamknij

Wszystkich Świętych i Zaduszki

10:04, 01.11.2018 | M.M
REKLAMA
Skomentuj

Jak co roku święto Wszystkich Świętych w Kościele Rzymskokatolickim przypada na 1 listopada, w którym to dniu kościół modli się za wszystkich świętych, także tych anonimowych oraz za zmarłych, którzy dostąpili łaski zbawienia. A ponieważ nikt tu na ziemi nie ma pewności, kto został zbawiony a kto ni, zwyczajowo modlimy się za wszystkich, z intencją jak wyżej. Jest to jednocześnie początek okresu poświęconego wspomnieniom zmarłych.

Ale nie zawsze był to początek listopada. Wcześniej wiadomo, że od mniej więcej IV wieku, zwłaszcza na wschodzie, obchodzono uroczystości poświęcone Świętym Męczennikom 13 maja, jednak papież Grzegorz III przeniósł je na 1 listopada. Z kolei papież Grzegorz IV w 837 r. rozszerzył je na wszystkich świętych i tak pozostało do dziś.

Mimo, iż jest to dzień zadumy i refleksji nad przemijaniem, nie jest to dzień smutku ale radości – dzień narodzin dla nieba. Zwyczajowo odprawiano eucharystię na grobach. Dziś częściej msza święta odprawiana jest na cmentarzach wraz z uroczystą procesja

Prawosławni w tym roku również obchodzą to święto 1 listopada choć jest to wyjątek. W obrządku wschodnim Wszystkich Świętych jest świętem ruchomym, zwykle obchodzonym w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, czyli 50 dni po Wielkanocy. Obrządki ze zmarłymi zwane są panichidami, obchodzonymi także w okresie Wielkiego Postu i przed Bożym Narodzeniem. Wspominki zmarłych odbywają się tu w okresie paschalnym po Wielkiej Nocy, natomiast radonica obchodzony jest w 10 dniu po Zmartwychwstaniu Pańskim.

Należy przy tym pamiętać, że w Kościołach Wschodnich obowiązuje kalendarz juliański, różniący się od gregoriańskiego, co oznacza, że Wielkanoc w obydwu obrządkach często przypada na inny termin.

 

 

(M.M)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone