Zamknij

11 listopada Świętem Niepodległości

09:24, 11.11.2017 | M.M
REKLAMA
Skomentuj
Rada Regencyjna

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową i tę datę uznaje się za odzyskanie niepodległości.

Koniec I wojny światowej był wyjątkowy. Klęskę ponieśli wszyscy zaborcy a działania dyplomatyczne stworzyły odpowiedni klimat. Działania na rzecz niepodległości podejmowano już wcześniej. 22 października 1917 r. ukonstytuowała się Rada Regencyjna Królestwa Polskiego, z księciem Zdzisławem Lubomirskim, arcybiskupem Aleksandrem Kakowskim i hrabią Józefem Ostrowskim. 3 stycznia 1918 r. RR wydała „Dekret o tymczasowej organizacji Władz Naczelnych w Królestwie Polskim”, a 7 października 1918 r. ogłosiła niepodległość powołując się na 14 punktów Wilsona zaakceptowanych przez państwa centralne.

Od 19 października w Cieszynie1918 r. działała i sprawowała funkcje rządowe Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego pod przewodnictwem księdza Józefa Londzina. 28 października 1918 r. w Krakowie posłowie polscy do parlamentu austriackiego powołali Polską Komisję Likwidacyjną, która dwa dni później przejęła władzę w Galicji. Na jej czele stanął Wincenty Witos, przywódca PSL "Piast". 31 października rozpoczęto przejmowanie władzy w okupowanej przez Austro-Węgry części Królestwa. W nocy z 6 na 7 listopada w zajętym kilka dni wcześniej Lublinie powołano Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, którego premierem został Ignacy Daszyński, przywódca galicyjskich socjalistów.

Rada Regencyjna nie miała dobrej prasy, choć trudno jednoznacznie określić z czyjej inspiracji. Mimo niesprzyjającej atmosfery 25,102017 r. Rada powołała na stanowisko szefa sztaby Tadeusza Rozwadowskiego oraz rząd Józefa Świeżyńskiego, który usiłował dokonać zamachu stanu. Zbiegło się to w czasie z przyjazdem do Warszawy 10 listopada 1918 r. specjalnym pociągiem z Berlina Józefa Piłsudskiego uwolnionego z twierdzy magdeburskiej.

Wszystko to odbywało się pomimo obecności w Królestwie wojsk austriackich i niemieckich, liczbę których szacuje się na 80 tys., z czego w samej

Warszawie było ich 30 tys., a które zachowały się biernie.

Po rozmowie z regentami Piłsudski zrezygnował z wyjazdu do Lublina gdzie działał Tymczasowy Rząd Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele, który i tak oddał się do dyspozycji naczelnika. "Wobec grożącego niebezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, dla ujednolicenia wszelkich zarządzeń wojskowych i utrzymania porządku w kraju". 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych, brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu. Akt ten, co trzeba przyznać, położył kres anarchii i skonsolidował władzę w jednym ręku.

Wśród polityków i historyków toczyły się i toczą spory, która data jest momentem ogłoszenia niepodległości. Jedni byli za 7 październikiem, inni za 10 listopadem. Ostatecznie Sejm RP uznał w 1937 r. 11 listopada za Święto Niepodległości.

W czasie wojny obchodzenie tego święta było zakazane, podobnie jak po 1945 r., kiedy to władze komunistyczne za Święto Niepodległości uznały datę 22 lipca.

Data 11 listopada została przywrócona przez Sejm w 1989 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone