Zamknij

Czy będą bonifikaty za przekształcenie własnościowe?

12:08, 26.01.2019 | M.M.
REKLAMA
Skomentuj

Od nowego roku znika forma użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe będących własnością gmin a zastępuje je prawo własności na rzecz dotychczasowych użytkowników, tj. osób fizycznych będących właścicielami budynków jedno i wielorodzinnych. Jednakże nie tylko łyżką ale wręcz wiadrem dziegdziu w tej beczce miodu jest nałożona na właścicieli tychże opłata przekształceniowa na okres 20 lat w kwocie równej rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego.

Większość gmin stosuje system bonifikat. W Wałbrzychu jest to, póki co, temat tabu. Chcąc go przełamać Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości zaproponował uchwałę, wzorowaną nb na podobnej, obowiązującej w Świdnicy, którą przedstawił na piątkowej konferencji prasowej, a którą zreferował przewodniczący KR PiS - Jerzy Langer przedstawił propozycję uchwały.

Zakłada ona, wzorem innych miast, 99% bonifikaty od całej kwoty jaką należałoby wnieść w okresie 20 lat pod warunkiem, że ów 1% wartości zostałby uiszczony do 31 grudnia 2019 r. po uprzednim oświadczeniu o takim zamiarze.

Ale to nie wszystko. Projekt zakłada też bonifikatę w wysokości 50% za dany rok dla osób, których dochód miesięczny nie przekracza 50% miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za poprzedni rok ogłoszonego przez GUS.

Bonifikaty nie przysługują osobom fizycznym, których prawo własności w/w nieruchomości nie zostało ujawnione w księdze wieczystej a także osobom zadłużonym wobec gminy.

Projekt uchwały powinien być procedowany podczas lutowej sesji Rady Miejskiej, ale w Wałbrzychu z przestrzeganiem prawa bywa różnie.

(M.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone