Zamknij

Inauguracja Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych za nami

12:06, 02.03.2019 | M.M.
REKLAMA
Skomentuj

Obchody, co trzeba dodać, organizowane przez środowiska patriotyczne naszego miasta, m.in. PiS i NSZZ Solidarność, nie były jedynymi, bo również miasto, nie wiedzieć dlaczego, swoje obchody zorganizowało oddzielnie. I tak w piątek, o godzinie 17, w ramach obchodów miejskich, kwiaty złożono pod Pomnikiem Niepodległości, a na tą samą godzinę zaplanowano otwarcie wystawy Józefa Obacza „Żołnierze Niezłomni – Żołnierze Wyklęci”. A ponieważ na wernisaż zapowiedziała swoje przybycie wice-prezydentka Wałbrzycha Sylwia Bielawska, organizatorzy, powodowani uprzejmością, opóźnili otwarcie wernisażu oczekując na jej przybycie z Placu Kościelnego.

Wraz z organizatorami w oczekiwaniu uczestniczyli m.in. wice-wojewoda Kamil Zieliński, poseł Ireneusz Zyska, przewodniczący NSZZ Solidarność Radosław Mechliński, którzy zabierali głos oraz wielu innych samorządowców i luminarzy kultury, a także prezes WSSE Maciej Badora, który był głównym, obok Starej Kopalni, sponsorem wystawy.

Ostatni zabrał głos auror akwareli Józef Obacz, dziś już 85-letni, znany wałbrzyski grafik, który co prawda sam żołnierzem wyklętym nie był, bo z racji wieku nie mógł nim być, ale swoje przeszedł. Za działalność w nielegalnej organizacji młodzieżowej został aresztowany, a w 1956 roku warunkowo zwolniony i wcielony do Wojskowego Korpusu Górniczego w kopalni w Nowej Rudzie-Słupcu. Później pracował jako grafik, uczestniczył w plenerach malarskich w Polsce i w Czechach, miał kilkadziesiąt wystaw.

Obecna wystawa to 54 akwarele, przedstawiające sylwetki najbardziej znanych żołnierzy wyklętych, choć nie tylko, np. Danuty Siedzikówny, Witolda Pileckiego, czy Leopolda Okulickiego. Jeżeli jednak miałbym dodać łyżkę dziegdziu do tej beczki miodu, to szkoda że autor ograniczył się do tych najbardziej znanych nazwisk, pomijając tych mniej znanych, za to mieszkańców naszego miasta i tu pochowanych. Mam tu na myśli niedawno, bo kilka zaledwie lat temu zmarłych Władysława Dziecha, pseudonim „Muszka” i Ignacego Sarneckiego.

W dalszej części piątkowych obchodów odprawiono uroczystą mszę świętą w kolegiacie pw. Świętych Aniołów Stróżów, po czym złożono wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Kościelnym.

(M.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

LoloLolo

1 1

Skoro uroczystość jest organizowana pod patronatem Prezydenta miasta w obiekcie zarządzanym przez niego to normalne, że się na swojego włodarza czeka. Dziękuję Panie Prezydencie, że nie kieruje się pan uprzedzeniami i pozwolił pan aby w starej kopalni wielokrotnie krytykowanej przez PiS i Solidarność zorganizować tą wystawę 12:43, 02.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

scr888 online gamescr888 online game

0 0

I read thks piece of writing commpletely on the topic off the resemblance of most recent
and preceding technologies, it's awesome article. https://win88.today/ 05:45, 15.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

c candy brandsc candy brands

0 0

You will soon have an affiliate site with a powerful traffic flow.

Blog Marketing Tip #3: Consistently Industry to Popular Blogs:
And Dislike mean cyberstalk them. Not all of them worthwhile harmful offers too .
blog. http://www.safesurfincentral.com/bee-pollen-and-b-vitamins-who-else-wants-more-energy.htm 18:02, 15.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DaniDani

0 0

I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you?
Plz answer back as I'm looking to construct myy owwn blog and would
liike to know where u got this from. appreciate it https://win88.today/ 12:45, 16.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone