Zamknij

W Świebodzicach ruszył Punkt Nieodpłatnych Porad Prawnych

14:44, 20.01.2018 | M.M
REKLAMA
Skomentuj
foto: swiebodzice.info

Od czwartku, 18 stycznia, w świebodziczanie będą mogli korzystać z porad prawnych ramach rządowego programu nieodpłatnej pomocy prawnej. Dzięki staraniom burmistrza Bogdana Kożuchowicza w Świebodzicach rusza Punkt Nieodpłatnych Porad Prawnych – głosi komunikat Agnieszki Bielawskiej-Pękali rzecznika prasowego UM w Świebodzicach. Punkt w Świebodzicach, który – czytamy dalej w komunikacie - utworzony zostanie na mocy porozumienia pomiędzy Gminą Świebodzice oraz Starostwem Powiatowym w Świdnicy przy udziale Gminy Dobromierz. Świebodzicki punkt, podobnie jak inne tego rodzaju punkty, działać będzie w oparciu o zapisy ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, a prowadzony będzie przez organizację pozarządową, która wygrała konkurs organizowany przez świdnickie starostwo na prowadzenie Punktu Nieodpłatnych Porad Prawnych w Dobromierzu.

Punkt działać będzie dwa dni w tygodniu, w każdy czwartek i piątek, w godzinach od 15:00 do 19:00 w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Żeromskiego 27 - pok. nr 9, I piętro).

To dobra informacja dla mieszkańców tego miasta, ale powstaje pytanie – dlaczego dopiero teraz, skoro punkty takie istnieją w innych miastach Polski od dawna.

5 czerwca 2016 Sebastian Biały 2125 na portalu swiebodzice.info zamieścił tekst pt. „Dlaczego gmina Świebodzice płaci za „bezpłatną pomoc prawną”, w którym pisze: „Od początku bieżącego roku zgodnie z obowiązującymi przepisami Starosta Świdnicki udostępnia na swój koszt pomoc prawną zorganizowaną w gminach powiatu/.../ W naszym mieście jest inaczej za sprawą burmistrza Bogdana Kożuchowicza, który nie potrafił znaleźć lokalu dla umiejscowienia biura w Świebodzicach. Starosta zaproponował naszemu burmistrzowi utworzenie punktu pomocy prawnej w Świebodzicach – burmistrz pozostawił pismo bez odpowiedz. Bezpłatna pomoc prawna w Świebodzicach jest, ale na zupełnie innych warunkach niż proponowana przez Starostę Świdnickiego. Przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Świebodzicach udzielana jest raz w tygodniu przez cztery godziny przez prywatną kancelarię prawniczą za pieniądze z kasy Urzędu Miasta (prawie 150 zł za godzinę – rocznie to jest kwota bliska 30 tys. zł)/.../ Kancelaria prawnicza, która świadczy usługi na rzecz OPS w Świebodzicach należy do Macieja Badory, Prezesa Zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej tej samej spółki Skarbu Państwa w której kilka miesięcy temu stanowisko Przewodniczącego Rady Nadzorczej dostał burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. Obaj panowie należą do Prawa i Sprawiedliwości i są dobrymi znajomymi minister Anny Zalewskiej pochodzącej ze Świebodzic. W kwietniu tego roku w Biuletynie Informacji Publicznej świebodzickiego OPS ukazało się zaproszenie do składania ofert na zamówienia publiczne w zakresie obsługi prawnej oraz udzielania porad prawnych mieszkańcom miasta. Jak dowiedziałem się telefonicznie, konkurs nie został rozstrzygnięty bo zgodnie z prawem nie musiał – w dalszym ciągu obowiązuje umowa z panem Maciejem Badorą.

Uzupełniając tekst Sebastiana Białego należy zwrócić uwagę na dwa fakty. Ustanowienie darmowej pomocy prawnej finansowanej przez Starostę Świdnickiego zbiegło się w czasie z pojawieniem się informacji, iż kandydatem na fotel prezydenta Wałbrzycha ma być Maciej Badora. Fakt ten może być zupełnym zbiegiem okoliczności, podobnie jak inny fakt. Według informacji z oświadczenia majątkowego Bogdana Kożuchowicza, zasiadającego w radzie nadzorczej SSE Invest Park wynika, że z tego właśnie tytułu w 2016 r. osiągnął on dochód w wysokości ca 42,609 zł.

 

 

 

REKLAMA
(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

asaasa

0 0

https://procredito.pl/oferta/667-kredyty-pozyczki-swiebodzice 11:51, 02.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone