Zamknij

Przed demonstracją kibiców miasto kontratakuje

16:58, 10.07.2019 | M.M
REKLAMA
Skomentuj
Od lewej: S. Raciniewski, A. Grudzień i M. Furmaniak

W konferencji prasowej zwołanej przed ratuszem, udział wzięci: zastępca prezydenta miasta Sylwia Bielawska, Sebastian Raciniewski – prezes Górnika Nowe Miasto, Mirosław Furmaniak – Victoria Wałbrzych oraz Arkadiusz Grudzień - kierownik Biura Promocji,Kultury,Sportu i Turystyki UM.

Czego się dowiedzieliśmy? Po pierwsze tego, że od lat KP Górnik zasilany był przez miasto znacznymi kwotami na szkolenie dzieci i młodzieży. W ubiegłym roku było to 456,5 tys. zł, w tym roku jest to 376500 zł. Dla porównania np. KP Gwarek otrzymał 25 tys. zł, AZS PWSZ (piłka kobieca) 155 tys. zł, PUKA Victoria Wałbrzych – 20 tys. zł, KS Górnik Nowe Miasto – 93 tys. zł, UKS Baszta 6 tys. zł. To prawda, że transzę w wysokości 88 tys. zł na szkolenie dzieci i młodzieży oraz 100 tys. na rozwój sportu wstrzymano, a to dlatego, że zarząd klubu podał się do dymisji i nie wiadomo kto dziś w klubie za co odpowiada, a za majątek i finanse w szczególności. Taka sytuacja wg S. Bielawskiej jest niejasna od strony prawnej, gmina więc oczekuje wyjaśnienia, kto odpowiada za majątek stowarzyszenia, gdyż klub działa w formule stowarzyszenia właśnie.

Od stycznia trwały rozmowy zmierzające do konsolidacji środowiska piłkarskiego aby w ramach tych samych środków osiągnąć lepsze rezultaty. Zadania tego podjął się Sebastian Raciniewski. Konsolidacja ma prowadzić do współpracy wszystkich klubów w mieście z wiodącym klubem na czele. W uproszczeniu polegać ma na tym, że najlepsi młodzi piłkarze, bo to szkolenie ma być celem wiodącym, trafiać będą do klubu wiodącego a słabsi, na zasadzie wymiany, przechodzili by do innych klubów. Dobra praca z młodzieżą – powiedział S. Raciniewski – postawi wałbrzyską piłkę nożną na właściwe miejsce. Na dziś nie ma innej alternatywy. Niestety, wiodący do tej pory klub Górnik Wałbrzych koncentrował się na I drużynie seniorskiej, a to nie idzie w parze z pracą z młodzieżą. Dowodzą tego wyniki. W tym roku jedyne dwie drużyny Górnika: juniorzy starsi i młodsi spadli z ligi wojewódzkiej do okręgowej, podczas gdy młodzicy i trampkarze GNM awansowali na szczebel wojewódzki.

Rozmowy w tej kwestii trwają. Powołany zostanie trener-koordynator, którym ma być S. Raciniewski. Zachowana jednocześnie zostanie autonomia innych klubów. Rozmowy prowadzone były od pół roku. Od września zmieniony zostanie system treningów. Prowadzone będą 2 treningi w klubie macierzystym i jeden prowadzony przez koordynatora dla wyróżniających się piłkarzy. Celem jest wywalczenie szczebla centralnego w kategorii U-15. To praca organiczna i wyniki nie przyjdą od razu. Niestety, dotyczy to trampkarzy i młodszych roczników. Co z juniorami Górnika? - na to pytanie Raciniewski nie potrafił odpowiedzieć.

 

 

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Edek Edek

1 0

Redaktorzyna jak podpisuje zdjęcie to nazwisko dużą literą się pisze. Ta zasada nie dotyczy PiSu bo to malutcy ludzie. 18:13, 10.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone