Zamknij

Polska Cyfrowa wygrywa konkurs EUROPEAN BROADBAND AWARDS 2018!

17:20, 21.11.2018 | Info: pozyskane
REKLAMA
Skomentuj

EBA to coroczna nagroda, przyznawana za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie dostępu do szerokopasmowego Internetu.  Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono kilkadziesiąt projektów z całej Europy, spośród nich komisja wyselekcjonowała 15 najlepszych projektów spośród pięciu kategorii.

Projekt Centrum Projektów Polska Cyfrowa zwyciężył w kategorii “Spójność terytorialna na obszarach wiejskich i oddalonych”. To kategoria, która przyciągnęła największą liczbę zgłoszeń, między innymi z Niemiec, Danii i Hiszpanii.

- Zwycięstwo polskiego projektu to wielki sukces. Zgłoszona przez nas inicjatywa to jeden z najlepszych, największych i najbardziej rozbudowanych projektów budowy sieci szerokopasmowej w Unii Europejskiej – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Jego celem jest likwidacja „białych plam”. Chodzi o szkoły i gospodarstwa domowe w miejscowościach i regionach, które były dotychczas wykluczone z dostępu do nowoczesnego, szybkiego Internetu – dodaje.

Jury konkursu, składające się z ekspertów rynku telekomunikacyjnego doceniło ogromny wpływ projektu na zrównoważony rozwój terytorialny. Jurorzy podkreślili też jego skalę i kompleksowość, dzięki której stanowi on ważny element rozwoju nowoczesnych technologii w Polsce.

- Dokładnie trzy lata temu zdecydowałam się dołączyć do grupy MC, jednym z moich głównych zadań było przygotowanie konkursu, który dziś został oceniony jako jeden z najlepszych projektów w Europie. Bardzo się cieszę, że już dziś możemy się cieszyć efektami naszych wysiłków. Szerokopasmowa sieć przyniesie dotychczas wykluczonym regionom nowe szanse i możliwości rozwoju, blisko 70 procent gospodarstw domowych podłączanych do Internetu w ramach projektu CPPC znajduje się w miejscowościach mniejszych niż 5 tysięcy mieszkańców. – mówi wiceminister cyfryzacji Wanda Buk, która wczoraj w Brukseli odebrała nagrodę. - Nowoczesne technologie to łatwiejsza komunikacja, rozwój innowacji np. na rynku pracy, czy wyrównywanie szans dla uczniów w szkołach. Dzięki naszym działaniom, każdego dnia ponad tysiąc polskich obywateli dołącza do świata cyfrowych technologii – dodaje.

Zwycięski projekt CPPC współfinansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Zastosowana w ramach projektu dźwignia inwestycyjna spowodowała, że około 2,5 miliarda złotych środków pochodzących z sektora prywatnego uzupełni jako wkład własny prawie 3,5 miliarda złotych pomocy publicznej, finansowanej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. To największa w historii inwestycja z funduszy unijnych dotycząca budowy sieci szerokopasmowych.

„To ogromny sukces Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Nasz projekt może służyć jako wzór i model dla podobnych działań w innych krajach w przyszłości. Zapewnia odpowiednie współfinansowanie, ogranicza koszty publiczne, jest oparty na regułach konkurencji i otwartości oraz przede wszystkim wyrównuje szanse cywilizacyjne pomiędzy różnymi obszarami naszego kraju. W Centrum Projektów Polska Cyfrowa trwa obecnie realizacja 160 projektów o wartości prawie 6,6 miliarda złotych, związanych z dalszą rozbudową sieci szerokopasmowych. Do 11 stycznia 2019 roku operatorzy mogą zgłaszać się w nowym konkursie na rozbudowę sieci. Nie jest to jednak jedyny obszar naszego działania, prowadzimy już ponad 160 przedsięwzięć związanych m.in. ze zwiększaniem kompetencji cyfrowych społeczeństwa, digitalizacją dóbr kultury o łącznej wartości 2,8 miliarda złotych.” powiedział Wojciech Szajnar, Dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Uroczyste ogłoszenie zwycięzców konkursu EBA odbyło się 19 listopada 2018 r. w Brukseli, w obecności Komisarza UE ds. Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego Mariji Gabriel, która w imieniu Komisji Europejskiej wręczyła nagrodę Wiceminister Cyfryzacji Wandzie Buk.

Więcej informacji na temat I osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa: https://cppc.gov.pl/programy/popc-2/po-polska-cyfrowa-1-1/

Więcej informacji na temat konkursu i innych finałowych projektów: https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/introducing-finalists-european-broadband-awards-2018

***

Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) jest jednostką administracji rządowej, która buduje nowoczesną, cyfrową Polskę - przyjazną wszystkim obywatelom. CPPC umożliwia organizacjom, instytucjom i firmom pozyskiwanie środków z funduszy Unii Europejskiej na realizację projektów, które przenoszą Polskę z ery papierowej do ery cyfrowej. CPPC finansuje budowę infrastruktury, dzięki której każdy z nas, w każdym miejscu naszego kraju będzie miał dostęp do szybkiego internetu, walczy z biurokracją i wspiera rozwój e-usług w administracji oraz edukuje Polaków z zakresu najnowszych technologii.

Wizją CPPC jest Polska w pełni cyfrowa, w której wszyscy obywatele mają dostęp do nowoczesnych rozwiązań informatycznych i swobodnie z nich korzystają .

Eksperci CPPC są odpowiedzialni za wdrażanie Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w latach 2014 – 2020 i realizują je w trzech obszarach:

Powszechny dostęp do szybkiego Internetu

Finansujemy budowę infrastruktury telekomunikacyjnej, która zapewnia dostęp do szybkiego Internetu, w szczególności na terenach słabo zaludnionych, z dala od dużych aglomeracji – w miejscach mało atrakcyjnych dla prywatnych firm telekomunikacyjnych

E-administracja i otwarty rząd

Finansujemy  projekty, które zapewniają Polakom dostęp do przyjaznych i zrozumiałych e-usług w administracji i ograniczają do minimum konieczność odwiedzania urzędów. Dbamy również o polską kulturę i wspieramy digitalizację książek, filmów i muzyki – dzięki temu każdy z nas, w każdej chwili, bez wychodzenia z domu, będzie mógł przeczytać lub obejrzeć najlepsze polskie dzieła.

Kompetencje cyfrowe społeczeństwa. Finansujemy projekty, które edukują Polaków w zakresie nowoczesnych technologii. Rozwijamy umiejętności, m.in.  dzieci, nauczycieli, seniorów, ale także profesjonalnych programistów. Chcemy, żeby każdy z nas czuł się bardzo dobrze w Polsce ery cyfrowej.

(Info: pozyskane)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone