Zamknij

Niższy podatek dla większej liczby firm

09:57, 17.11.2018 | Za: Pox.pl
REKLAMA
Skomentuj

Sejm uchwalił ustawę o uproszczeniach dla przedsiębiorców. Nowe przepisy przewidują m.in. istotną zmianę limitu przychodów, który uprawnia do uzyskania statusu tzw. "małego podatnika".

Aktualny limit przychodów, wynoszący obecnie 1,2 mln EUR został w nowej ustawie podwyższony do poziomu aż 2 mln EUR. Oznacza to, że status małego podatnika uzyskają wszystkie te firmy, których roczne przychody nie przekraczają kwoty ok. 8,6 mln zł (a nie 5,2 mln zł jak dotychczas). To z kolei oznacza, że tysiące firm, które do tej pory nie posiadały statusu małego podatnika, już za rok będzie mogło z takiej możliwości skorzystać.

Przypomnijmy że posiadanie statusu małego podatnika wiąże się z możliwością korzystania z kilku istotnych preferencji podatkowych. Najważniejsze z nich to możliwość korzystania z kasowej metody rozliczania podatku VAT, jednorazowa amortyzacja do 50 tys. EUR, jak również możliwość skorzystania z tzw. kredytu podatkowego. Najważniejszą wreszcie korzyścią - wprowadzoną dopiero w zeszłym roku - jest możliwość skorzystania z niższej stawki podatku dochodowego.

Przypomnijmy, że w styczniu 2017 roku wprowadzona została obniżona stawka CIT dla spółek posiadających status małego podatnika. Stawka ta została wówczas obniżona z 19% do 15%.

To jednak nie koniec zmian, gdyż już od stycznia 2019 roku preferencyjna stawka CIT zostanie obniżona do poziomu zaledwie... 9%. O zapowiedziach wprowadzenia tej kolejnej obniżki pisaliśmy już pół roku temu w tym artykule. Okazało się, że zapowiedzi te bardzo szybko znalazły potwierdzenie w rzeczywistości. Dokładnie w dniu wczorajszym Prezydent Andrzej Duda podpisał bowiem ustawę wprowadzającą nową stawkę CIT w wysokości 9%.

Co istotne, nowa, obniżona stawka podatku wejdzie w życie już w styczniu 2019 roku, jednak poszerzenie kręgu tzw. małych podatników (wynikające ze zwiększenia limitu przychodów do 2 mln EUR) zacznie obowiązywać dopiero rok później, tj. w styczniu 2020 roku.

Należy również pamiętać, że obniżka podatku do 9% dotyczy jedynie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Oznacza to, że preferencjami podatkowymi objęte zostały jedynie firmy działające w formie spółek kapitałowych (spółki akcyjne i spółki z o.o.). Zmiany te natomiast nie objęły i w najbliższym czasie nie obejmą podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Oznacza to, że działalności gospodarcze prowadzone przez osoby fizyczne wciąż będą rozliczać się tak jak do tej pory, tj. według liniowej stawki PIT w wysokości 19% lub według stawek progresywnych 18% i 32%.

(Za: Pox.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone