Zamknij

Wałbrzych nie musi się zadłużać. Minister Jędrysek w Wałbrzychu

19:22, 26.09.2018 | M.M.
REKLAMA
Skomentuj

Dziś w Harcówce z dziennikarzami spotkał się minister Mariusz Orion Jędrysek – sekretarz stanu, Główny Geolog Kraju i Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, który do Wałbrzycha przyjechał na zaproszenie posła Ireneusza Zyski. W konferencji wzięli także udział: Michał Dworczyk – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Bogumił Gwoździk - szef Wałbrzyskiego Oddziału Biura Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wałbrzyscy radni i kandydaci na radnych Prawa i Sprawiedliwości. Minister do wWałbrzycha przyjechał z Lądka Zdroju, gdzie uczestniczył uroczystym odwiercie geologicznym.

Jak powiedział Ireneusz Zyska, chciałby, jako przyszły prezydent Wałbrzycha, we współpracy z rządem, wykorzystać zasoby geologiczne miasta do celów grzewczych. Wałbrzych uczestniczy w projekcie Geoplazma Central Europe ale nie wykazuje się aktywnością. Geotermia płytka znajduje się w zasięgu i nie potrzeba do tego głębokich odwiertów aby korzystać z ciepła ziemi.

Do tej pory Polska nie miała polityki surowcowej – powiedział M. O. Jędrysek. - Program ma 9 filarów a te składają się z zadań i programów wykonawczych. A co z tego ma Wałbrzych? Patrząc historycznie niecka wałbrzyska wykorzystywała pozyskiwanie dobrej jakości węgla kamiennego. Polska Agencja Geologiczna, która ma być powołana w ramach KRM zajmować się będzie m.in. rekultywacją terenów pogórniczych oraz takim sprawami jak jakość powietrza, czystością wód itp. Niezależnie od tego w Wałbrzychu miał powstać Geopark - ośrodek naukowy ukazujący przekrój geologiczny tych terenów oraz towarzysząca temu infrastruktura. Było to w latach 2005-2007, ale potem rząd PO/PSL wycofał się z projektu, a za nim samorząd wałbrzyski. Zakończyło się to mało wartościowym opracowaniem przez niefachowych ludzi ale pieniądze wzięto. Poza tym Wałbrzych i okolice to program „Czyste powietrze”. Rząd na ten cel przeznaczył 103 miliardy zł. Każdy dom indywidualny otrzyma środki na termomodernizację. Druga sprawa to geotermia płytka i głęboka. Przygotowanych jest 8 odwiertów, z tym dzisiejszym w Lądku, aby dzięki temu pozyskiwać ciepło z ziemi i, poprzez odpowiednią infrastrukturę, przekazywać je dalej.

Program jest już realizowany. Bogumił Gwoździk powiedział, że „Czyste powietrze” jest programem kompleksowym, to nie tylko wymiana pieców z węglowych na gazowe ale cała termomodernizacja, aby domy były szczelne energetycznie. Nabór wniosków trwa od tygodnia. Wnioski można składać osobiście ale też w formie elektronicznej. Wnioski rozpatrywane są na bieżąco, a po podpisaniu umów, pieniądze przekazywane są niezwłocznie.

Wszystkie programy proponowane przez Ireneusza Zyskę zmierzają – o czym sam powiedział na zakończenie – nie tylko do zmiany naszego otoczenia i podniesienia poziomu życia mieszkańców. Wchodzimy w nowy etap rozwoju w ramach rewolucji przemysłowej 4.0 i chcielibyśmy, korzystając z tych wszystkich programów rządowych zapraszać inwestorów dysponujących najnowocześniejszymi technologiami. Wałbrzych, korzystając z tych programów – powiedział na zakończenie poseł Zyska – nie musi zaciągać kredytów w Europejskim Banku Inwestycyjnego, bo to zwiększa zadłużenie mieszkańców. W ten sposób poseł odniósł się krytycznie do jednego z punktów czwartkowej sesji rady Miejskiej Wałbrzycha, mówiącego o zaciągnięciu kolejnego kredytu na termomodernizację.

(M.M.)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone