Zamknij

Basen dla Wałbrzycha - kolejna inicjatywa opozycji

08:34, 28.07.2018 | M.M
REKLAMA
Skomentuj

Jak powiedział jeden z organizatorów – radny Jerzy Langer -Wałbrzych jest jedynym w Polsce 100-tysięcznym miastem pozbawionym odkrytego basenu kąpielowego lub kąpieliska. Po decyzji Zarządu Miasta o zamknięciu ostatniego kąpieliska w dzielnicy Rusinowa, mieszkańcy Wałbrzycha mogą tylko pozazdrościć mieszkańcom mniejszych miejscowości, np. Głuszycy, Świebodzic, Strzegomia, gdzie władze miejskie dbają o miejsca popularnego letniego wypoczynku mieszkańców. Dlatego wnioskujemy do władz Wałbrzycha o budowę basenu kąpielowego umożliwiającego mieszkańcom naszego miasta letni wypoczynek na świeżym powietrzu. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom mieszkańców Wałbrzycha zrodził się pomysł zorganizowania happeningu pod hasłem "Basen dla Wałbrzycha". Od dłuższego czasu na FB funkcjonuje profil tego wydarzenia; https://www.facebook.com/groups/471898573252316/ . 

Bo też, co trzeba przyznać, nie ma gdzie pływać latem. Obiektem, na którym trenowali niemieccy pływacy przygotowujący się na olimpiadę w Berlinie (1938) był nie istniejący już, odkryty basen na Nowym Mieście. Basen, a właściwie zespół basenów z 10 metrową skocznią zbudowano w 1926 r. a jego kres nastąpił w latach 90.tych.

W Wałbrzychu był to basen największy, co widać na archiwalnych zdjęciach, choć jego wymiary nie są dokładnie znane. Dziś nie spełniałby wymogów, ale w latach przed i po wojennych mógł od biedy jakąś rolę odgrywać. I odgrywał. Jak pisze w „60-ciu latach wałbrzyskiego sportu” Kazimierz Niemierka pływali na nim zawodnicy działającego od 1947 r. KS „Kolejarza” i „Tęczy”. Pływackie prowadzone przez grupy zapaleńców przechodziły rożne koleje losu, a zawodnicy trenowali gdzie się dało, m. in. na 15 metrowej (także już nie istniejących) pływalni przy ulicy Małej i 25 metrowej przy Ratuszowej, na ośrodku w Słupcu, , czy szkołach nr 21 na Podzamczu i nr 10 oraz w IV LO, a także od kilku lat na Aqua-Zdroju. Ale to zimą, bo latem baseny szkolne są zamknięte i zostaje ten ostatni. Niestety, nie jest on atrakcyjny w czas letnich upałów nie tylko pod względem poziomu świadczonych usług ale i cenowo.

Niestety, organizatorzy nie ustrzegli się dwóch przynajmniej błędów. Pierwszy, to ten, że akcję zorganizowano podczas nieobecności prezydenta Szełemeja w ratuszu. Drugi - prezydent wyprzedził organizatorów ogłaszając kilka dni wcześniej poprzez Biuro Rewitalizacji i Planowania Przestrzennego w Urzędzie Miejskim zamieszczając ankietę, w której pyta wałbrzyszan o to, która lokalizacja odkrytego basenu byłaby ich zdaniem odpowiedniejsza: przy Centrum Aktywnego Wypoczynku Aqua Zdrój w dzielnicy Biały Kamień, czy może przy Hali Lekkoatletycznej na Nowym Mieście. 

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone