Zamknij

Nowe mieszkania na Nowym Mieście

13:23, 17.08.2019 | M.M
REKLAMA
Skomentuj

W piątkowe przedpołudnie miało miejsce symboliczne wbicie łopaty pod rozpoczęcie budowy kompleksu 43 mieszkań i lokali użytkowych u zbiegu ulic Staszica, Kubeckiego, Paderewskiego na Nowym Mieście w ramach zabudowy plombowej. Całość podzielona na 4 segmenty kosztować ma ok. 11 mln zł sfinansowana z kredytu a zakończenie planuje się za rok.

Mieszkania – jak powiedział prezydent Roman Szełemej przeznaczone mają być w pierwszej kolejności dla osób, które utraciły mieszkania z powodu wyburzeń, rodzin wielodzietnych i seniorów o ile spełniać będą określone warunki o czym zadecyduje specjalna komisja.

Wcześniej, bo na ostatniej sesji Rady Miejskiej Prezydent wspomniał, że budowa mieszkań komunalnych jest częścią szerszego planu polegającego m. in. na poprawie warunków mieszkaniowych ludności ale też ma powstrzymać emigrację wałbrzyszan do innych miast i za granicę.

Z tym ostatnim twierdzeniem nie można się zgodzić. Miasto – to po pierwsze – nie zbuduje tyle mieszkań aby wszystkim poprawić standard życie w tym zakresie. Może za to pomóc w podnoszeniu standardu starych mieszkań komunalnych poprzez np. obniżenie wysokości czynszu o kwotę wartości prac i umożliwienie najemcom zakupu mieszkania. Niestety, jest odwrotnie. Gmina nie tylko, że niezbyt chętnie takie ulgi przyznaje a wprost przeciwnie, zaraz czynsz podnosi. Ze sprzedażą mieszkań komunalnych też jest problem, gdyż większość jest w zastawie bankowym.

Druga sprawa to popyt. W innych miastach, np. we Wrocławiu, budową mieszkań zajmują się prywatne firmy deweloperskie a nie miasto. Jest tak dlatego, że tam mieszkańcy mają więcej pieniędzy i stać ich na zaciąganie kredytów. Poza tym do Wrocławia przyjeżdżają ludzie z innych miast co też stanowi o kondycji rynku nieruchomości. Argumentacja prezydenta R. Szełemeja, że poprzez budowę mieszkań powstrzyma się emigrację z miasta a nawet przyciągnie nowych mieszkańców to typowy kult cargo. Potwierdzają to mieszkania wystawione na sprzedaż w starym budownictwie próżno oczekujących nowych właścicieli ale i nowe mieszkania na ulicy Huzarskiej z podobnym skutkiem czekające na lokatorów. Problem Wałbrzycha i jego mieszkańców nie leży bowiem w braku mieszkań a zupełnie gdzie indziej.

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Edek Edek

1 0

Redaktorzyno tego czegoś mieszkania na Husarskuej były budowane wg PiSowskiego programu mieszkanie + można być słabo rozgarniety ale, że aż tak. We Wroclawiu budują prywatni przedsiębiorcy, jakby u nas tak było to zapewne wielcy rzetelni dziennikarze tego ogólnopolskiego portalu stwierdzili by, że na pewno coś jest nie tak może jakieś koperty, tak jak ze Srebrną. Ja się cieszę, że nawet na kredyt coś będzie. I jeszcze jakim trzeba być inteligentnem, żeby pisać o obniżce czynszu i wg tego kogoś co to napisał więcej będzie na remonty. No brawo wam już nic nie pomoże. 18:35, 17.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone