Zamknij

Godzina „W” w Wałbrzychu. Pamiętamy!

08:03, 02.08.2019 | M.M
REKLAMA
Skomentuj

Powstanie Warszawskie wybuchło dokładnie o godzinie 17 1 sierpnia 1944 roku. Dlatego to właśnie w czwartek, 1 sierpnia, punktualnie o godzinie 17, na skrzyżowaniu głównych arterii miasta, na tzw. Placu Grunwaldzkim, środowiska patriotyczne zorganizowały manifestację upamiętniającą wybuch Powstania Warszawskiego.

To był dopiero początek, bo dalsza część odbyła się pod pomnikiem Niepodległości na pl. Kościelnym, dokąd pochód przybył z posłami Ireneuszem Zyską i Maciejem Badorą na czele. To ci właśnie parlamentarzyści wygłosili okolicznościowe przemówienia. Nie ma znaczenia, jak oceniać Powstanie od strony politycznej czy militarnej. Było ono bowiem potrzebne, tak jak potrzebne jest dziś pamięć o nim – podkreślił poseł Zyska.

Złożenie kwiatów pod pomnikiem zamknęło część obchodów na pl. Kościelnym. Uroczystość, w której oprócz ww. udział wzięli , radni, samorządowcy powiatowi oraz przedstawiciele organizacji patriotycznych, zakończyła msza święta w kolegiacie p/w Św. Aniołów Stróżów.

Powstanie, początkowo obliczone na kilka dni trwało ponad 2 miesiące i zakończyło się kapitulacją. W trakcie walk powstańcy stracili blisko 16 tys. żołnierzy – z czego 10 tys. poległych oraz 6 tys. zaginionych, których należy uznać za zabitych. Rannych zostało ok. 20 tys. powstańców – w tym 5 tys. ciężko. Do niemieckiej niewoli trafiło ok. 15 tys. żołnierzy (w tym ok. 900 oficerów i 2 tys. kobiet). Nie jest znana dokładna liczba ofiar cywilnych. Niemcy na użytek propagandowy szacowali, że wynosiła ona ok. 250 tys. osób. Polscy i zagraniczni historycy przyjmują, że straty ludności cywilnej wyniosły od 150 tys. do 200 tys. zabitych. Dodatkowo od 500 tys. do 550 tys. mieszkańców stolicy oraz około 100 tys. osób z miejscowości podwarszawskich zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, z czego blisko 150 tys. zostało deportowanych do obozów koncentracyjnych lub wywiezionych na roboty przymusowe w głąb Rzeszy.

W 2009 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Ma on status święta państwowego i obchodzony jest corocznie 1 sierpnia.

 

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

EdekEdek

1 1

W ten sposób PiS wspólnie z kibolami Górnika Wałbrzych rozpoczął swoją kampanię wyborczą po kolejką przegraną w Wałbrzychu. 11:34, 02.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone