Zamknij

Atak na wolne media! Kto za tym stoi?

12:22, 31.05.2019 | M.M.
REKLAMA
Skomentuj

Kilka dni temu otrzymaliśmy wezwanie z Prokuratury Rejonowej w Kłodzku do dobrowolnego wydania komputera, podpisane przez asesora tamtejszej prokuratury – Mariusza Rusnaka. Jako dowód w sprawie z art. 212 ma on posłużyć do ustalenia IP komputera, z którego zamieszczono na naszej stronie tekst pt. „Odpowiedź Jarosława Szymańczaka na oświadczenie Beaty Żołnieruk”. Jak można wnosić z treści „Postanowienia”, to Beata Żołnieruk stoi za tą sprawą, ale nie to jest najważniejsze.

Najważniejsze są tu dwie rzeczy. Pierwsza, to ta, że ustalenie IP tudzież komputera można ustalić w inny sposób, zresztą nie jest to żadna tajemnica. Druga, to ta, że tą drogą asesor Rusnak chce obejść zasadę tajemnicy dziennikarskiej, o której mówi art. 15. 2. Prawa Prasowego, iż dziennikarz ma obowiązek zachowania w tajemnicy: danych umożliwiających identyfikację autora materiału prasowego, listu do redakcji lub innego materiału o tym charakterze, jak również innych osób udzielających informacji opublikowanych albo przekazanych do opublikowania, jeżeli osoby te zastrzegły nieujawnianie powyższych danych, wszelkich informacji, których ujawnienie mogłoby naruszać chronione prawem interesy osób trzecich.

Co prawda Kodeks postępowania karnego w art. 180 § 2 włącza dziennikarza do katalogu osób, które mogą być przesłuchiwane co do faktów objętych tajemnicą tylko wtedy, gdy jest to niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości, a okoliczność nie może być ustalona na podstawie innego dowodu. Takie szczególne okoliczność stanowi sytuacja, gdy informacja, którą dziennikarz uzyskał dotyczy przestępstwa określonego w art. 240 Kk, jak o przygotowaniach do najcięższych przestępstw, ich usiłowaniu i dokonaniu, np. ludobójstwa, zamachu stanu, szpiegostwa, zgwałcenia, ciężkiego uszkodzenia ciała, zabójstwa, judofilstwa czy aktów terrorystycznych. Oznacza to, że postępowania prowadzone na podst. art. 212 Kk do tej kategorii nie należy.

Pan asesor Rusnak, jako absolwent prawa powinien o tym wiedzieć i zapewne wie, dlaczego więc podpisuje się pod postanowieniem naruszającym prawo? Chce zastraszyć, a może liczy, że mu się uda? Nie uda się!

Swoją drogą ciekawe, dlaczego tzw. organy występują w interesie Beaty Żołnieruk, która ubzdurała sobie zrobienie kariery politycznej. A może wykonują polecenia sił za Żołnieruk stojących?

(M.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (4)

ZigiZigi

2 4

Bo wasz portal to propaganda, żadne wolne media. Jesteście bardzo stronniczy. Brawo Kłodzko trzymam kciuki. 17:14, 31.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mikolaj mikolaj

3 4

wreszcie skończy się bezkarne opluwanie ludzi przez psychopatów i ich znajomych z wontpliwej jakości mediów.brawo kłodzko. 08:53, 01.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lolololo

5 1

Rozumiem, że media chroniące dr. Romana za pieniądze miasta nie są stronnicze? 12:24, 01.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SpokoSpoko

1 3

A czym trzeba chronić Pana Prezydenta, oj coś ten klej co się nim ćpa nie służy. 18:14, 01.06.2019


© walbrzych365.pl | Prawa zastrzeżone